Fegyverbe, fegyverbe! – Simicskó István békében is kivezényelné az utcákra a felduzzasztott hadsereget

  • narancs.hu
  • 2016. január 2.

Villámnarancs

Érettségi utáni önkéntesekre számít, növelné a tartalékos állományt, és tovább szélesítené a „katonasuli-programot” a hadminiszter. Ötpárti egyeztetés lesz a nekibuzdulásából.

Magyarország honvédelmi minisztere a távirati irodának nyilatkozva vizionált 21. századi Spártát Magyarországra.

Egyebek mellett „a tárcavezető szerint azt is át kell tekinteni, az alaptörvény különleges jogrendre vonatkozó része kellő mozgásteret és lehetőséget ad-e arra, hogy a biztonságot növelni tudják. Úgy véli, érdemes elgondolkodni azon, hogy a terrorveszély elhárításában milyen keretek között segíthet a Magyar Honvédség, s milyen jogszabály-módosítások szükségesek, amelyek feljogosítják a katonákat a terrorhelyzet kezelésére békeidőszakban is” – idézi a Népszabadság az MTI-interjút.

A képen elrejtettük Simicskót is

Melyik a szakértő Simicskó?

Fotó: www.honvedelem.hu

Ezek az egyebek meg a következők lennének:

A „katonasuli-program” kiszélesítése, ti. minél több iskolában tanítsanak katonai ismereteket. (Kedves lakótársak, találkozunk a légóoktatáson. Üdvözlettel: a lakóbizalmi.)

A küzdősportok szövetségei (vívószövetség, karateszövetség, lövészklubok stb.) is szálljanak be a fiatalság hadrafogásába.

A tartalékos állomány újraszervezése történjék területi alapon, járási és megyei alakulatok felállításával.

Kapjanak plusz kreditpontokat az egyetemi felvételhez, akik az érettségi után önkéntes katonai kiképzésen vesznek részt.

És még egy csomó hasonló dolgot lát elengedhetetlennek az első számú magyar hadvezető.

Nekünk ez az érettségi utáni kiképzés tetszik nagyon. Ha még maradnak egy darabig, a kötelező sorkatonai szolgálatot is visszahozzák. S az is biztos, hogy nem a dolog anyagi vonzata tartja vissza őket ettől, csakis kampányokok.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.