Házon belülről ismerték el, hogy valóban majdnem összeomlott a Honvédkórház sürgősségi centruma

  • narancs.hu
  • 2019. január 24.

Villámnarancs

A hvg.hu birtokába került az a levél, amelyet Burány Béla, a Honvédkórház sürgősségi centrumának hamarosan leköszönő, megbízott vezetője küldött a kollégáinak. A levélben Burány gyakorlatilag elismeri, amit elődje, Zacher Gábor tavaly augusztusban távozása okaként nevezett meg, vagyis hogy a Honvédkórház sürgősségi osztályán katasztrofális állapotok uralkodnak. Zacher kemény szavait a honvédelmi minisztérium persze sietett cáfolni, de Burány leveléből is az derül ki, hogy Zacher reális értékelést adott a tavalyi helyzetről.

false

 

 

A hvg.hu birtokába került, január 22-én kelt levélben Burány Béla ezzel kapcsolatban a következőket írja:

"2018. szeptember 1-én egy működésképtelen SBC-t vettem át: az orvos-létszám a gyógyítási feladatok ellátásához minimálisan szükséges szint felét sem érte el, úgyhogy nem volt érvényes szeptemberi orvosi beosztás. A szakdolgozói oldal is messze elmaradt az elégséges szinttől, mennyiségében és minőségében egyaránt. Az elengedhetetlenül szükséges betegmegfigyelő monitorok, vérgáz-készülék, lélegeztető gépek, illetve egyéb alapvető eszközök (pl. EKG-k, vérnyomásmérők, hőmérők, kapnometria, stb.) teljes vagy részleges hiánya, valamint tartós működési zavarai álltak fenn. Az SBC-n már alig maradt kihasználatlan tér, ugyanakkor több fontos működési elem nem, vagy csak részlegesen, és problémásán működött (pl. triázs-helyiségek, detoxikáló, veszélyes hulladék-raktár, oktatóterem, személyzeti tartózkodók/pihenők, stb.).

Burány a tavaly nyári állapotokkal kapcsolatban említi még az irodai háttér fél éves adminisztratív lemaradását és a munkatársak krónikus fáradtságát, kiégettségét, az intézmény vezetésével szembeni bizalomvesztését is - írja a hvg.hu. A lap továbbá említi, hogy Németh Szilárd, a tárca parlamenti államtitkára még a múlt héten is tagadta, hogy a Honvédkórházban válsághelyzet lenne vagy lett volna valaha is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.