Megint inkább bátrak kicsit – Nem tudja eldönteni a keresztény értelmiség, hogy akkor merik-e kritizálni Orbánt és a rendszerét

  • narancs.hu
  • 2018. május 5.

Villámnarancs

Kicsi kritika, de kritika, de nem azért…

Gyávák gyülekezete – nagyjából ez a kép alakulhatott ki az elmúlt bő egy hétben az úgynevezett keresztény értelmiségről. Miután megjelent az Idők Jelei című füzetsorozat 3. része, amelyben többek között bíráló megjegyezéseket fogalmaztak meg az Orbán-rendszer viselt dolgaival szemben, gyorsan visszakoztak, hogy nem is kritika a kritika, és a Fidesz Orbán Viktorral az élen nem is irányíthatná jobban az országot.

Ám most megint úgy tűnik, hogy a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Professzorok Batthyány Köre újra húzogatja a nadrágtartót, és vállalja, hogy kritizált is, persze nem úgy, ahogyan azt sokan gondolják, de egy kicsit, az illendőség határain belül mégis. Vagy mi.

A gyávaság és a haszonlesés mindennél lehangolóbb megtestesülése: a magyar „keresztény értelmiségi”

Megpróbáltak pozícióvesztés nélkül becsületesnek látszani, de összetojták magukat, és sietve visszavontak mindent.

A Népszavában megszólalt Osztie Zoltán plébános, a kötet egyik szerzője, aki bár nyilván óvatosan fogalmaz, de szerinte még az is lehet, hogy a megjelenteket lehet a kormány kritikájának (is) érteni. „Akinek inge, vegye magára.” Rögtön pontosított is, hogy márpedig minden a lehető legjobb irányba megy nálunk, csak szükség lenne némi „tisztulásra”.

„Szerettük volna kifejezni, hogy miközben teljes mértékig helyeseljük az irányokat, értékeljük az országban zajló pozitív folyamatokat, úgy érezzük, tisztulásra is szükség van.”

És bár lehet, hogy úgy tűnik a szöveg alapján, hogy szó volt oligarchákról, ám végtére is, „minden politikai pártnak és társadalmi szolgálatot végző erőnek szüksége van tőkés háttérre, anyagi fedezetre”.

Osztie adatai szerint 255 állítás szerepel az írásukban, ebből a sajtóban 26-ot neveztek meg, vagyis a plébános szerint a kormány potenciális bírálata „jól tükrözi az arányokat”.

A keresztény értelmiség nevében nyilatkozó Osztie elmondása szerint szándékosan a választások után jelentették meg a kötetet, hogy még csak véletlenül se használhassa fel senki azt a kampányban. Egyébként meg tetszést aratott a Fideszben is a kiadványuk.

(Népszava)

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.