Szobordöntés ’14

  • narancs.hu
  • 2014. március 2.

Villámnarancs

false

Huszka Jenőről, a jeles operettszerzőről sok mindent el lehet mondani, ám azt nehezen, hogy komcsi lett volna. Most mégis eltávolították a szobrát a balatonfüredi Tagore sétányról, mert így döntött a fideszes városvezetés. De miért? Talán nem volt elég magyar nekik Huszka? Esetleg a majsztró egyik legnagyobb slágere lett gyanús, hogy „Londonban sej, van számos utca…”? Vagy csak szimplán az operett ítéltetett titokban nemzetidegennek?

Itt még nem tartunk, bár tudja a fene… A lényeg, hogy kellett a hely, a Huszka-szobor helye egy másik emlékműnek – mintha Balatonfüreden az egy négyzetméterre jutó szobrok száma oly mértékű volna, hogy csak akkor lehet újat állítani, ha leszednek egy régit. Huszkát mindenesetre leszerelik, hogy március 16-án átadja helyét a Magyar Nemzetet alapító-főszerkesztő Pethő Sándor egész alakos szobrának. Azt beszélik, hogy a kompozíció részeként a kőtömbön egy kiterített újság lesz látható. Egy bazi nagy Magyar Nemzet.

Hát ezért ez a nagy ügybuzgóság.

Talán még azt is belevésik, milyen bankszámlaszámra utaljuk a zsét, ha kedvünk lenne előfizetni.

Mert ne legyen kétségünk afelől, hogy ezzel a szoborral nem az alapító-főszerkesztőre, hanem Orbán Viktor kedvenc napilapjára kíván emlékezni, emlékeztetni épp a választások előtt a füredi Fidesz-városvezetés. Az a túlbuzgó, szolgalelkű garnitúra, akiktől épp Pethő Sándor határolódna el elsőként.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.