Tigris, Churchill, Robin Hood – és ez mind-mind Orbán Viktor!

  • narancs.hu
  • 2016. január 9.

Villámnarancs

Elismerő szavak érkeztek Nagy-Britanniából Európa „megmentőjének”.

A magyar származású brit íróról, Tibor Fischerről eddig is tudtuk, hogy Orbán Viktor rajongójának számít, úgyhogy cseppet sem meglepő, hogy legújabb cikkében is a „magyar tigris” mellett teszi le a voksát,  mint ahogy az sem, hogy szavait a Nagy Igazságként tálalja a hazai kormánysajtó. A Magyar Idők már azzal jön, hogy Orbánt a „magyar Churchillnek tartják Angliában”, ami úgy jött ki, hogy a cikk alján van egy szavazás: az olvasónak kell eldöntenie, hogy Orbán „vérengző fasiszta” vagy „a magyar Churchill”, harmadik lehetőség nincs.

Pedig lehetne.

false

 

Fotó: MTI

Fischer ugyanis nemcsak a nagy brit miniszterelnököt, hanem a még nála is nagyobb brit mesehőst, Robin Hoodot is előrángatja, amikor azt írja, Orbán „igazi Robin Hood-stílusban” küzdött. Ezért sajnáljuk, hogy a lap szerkesztőinek nem jutott az eszébe, hogy a szavazást még egy lehetőséggel kibővítsék. Mert mennyivel változatosabb lett volna, ha a „vérengző fasiszta” és a „magyar Churchill” mellett lehetett volna szavazni a Robin Hood-párhuzamra is, mondjuk, hogy „Orbán, a tolvajok fejedelme”.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.