Varga Mihály számmágiája

  • narancs.hu
  • 2015. február 16.

Villámnarancs

„Magyarország visszanyerte azt a gazdasági képességét, amellyel a válság előtt, 2008 harmadik negyedévében rendelkezett” – mondta Varga Mihály, a köztévé A lényeg című műsorában.

De mondott még ennél is szebb dolgokat. Például ezt: „tavaly 170 ezerrel többen dogoztak Magyarországon, mint előtte”, s külön kiemelte, hogy „a létszámnövekedés kétharmada most már a versenyszférában valósul meg, ami azt jelenti, hogy hazai kis- és középvállalkozások is egyre inkább a növekedés nyertesei tudnak lenni, a foglalkoztatottak kétharmada ugyanis náluk dolgozik”.

Csakhogy Varga forrást nem említett, noha nem ártott volna arról is beszélni, hogy mégis honnan veszi ezeket az adatokat? A Központi Statisztikai Hivataltól? Ha igen, akkor miért nem jelezte? Ha meg nem, akkor mégis honnan szedte? De tegyük föl, igazat beszél, nemcsak valami kottából énekel hamisan… Azért csak jó lenne tudni azt is, hogy ha – ezek szerint – a létszámnövekedés kétharmada a versenyszférában valósul meg, mi az ábra a maradék egyharmaddal? Valójában mennyibe fáj a „közmunkásképzés”, és milyen eredménnyel jár? Mert egyelőre még egyetlen olyan történetet sem hallottunk, hogy egy közmunkást – közmunkás létének köszönhetően – sikerült volna „visszavezetni a munkaerőpiacra”. Pedig a nyakunk rá, ha lett volna csak egy ilyen is, azt úgy mutogatnák a köztévében, mint valami világszenzációt.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”