visszhang: lemez

Fontaines D.C.: Romance

Visszhang

A Sziget Fesztiválon a negyedéig telt Revolut sátor meglehetősen szomorú látványt nyújtott a Fon­taines D.C. fellépése előtt, de úgy jött ki a lépés, hogy ugyanekkor lépett fel Sam Smith is.

De így legalább egy-két fokkal elviselhetőbb volt a hőmérséklet, és a páratartalom sem kúszott a 100 százalék közelébe. Az ír zenekar pár héttel a negyedik album, a nagy váltásnak ígérkező Romance megjelenése előtt lépett fel Budapesten, és el is játszott négy ígéretes új dalt, úgyhogy a koncert óta vártuk a FDC új lemezét.

Az idén már jött egy nagy paradigmaváltó lemez egy másik posztpunk zenekartól: az Idles a Tangk című ötödik LP-jén sok újítást zúdított a rajongóira, de nem maradt adós a zúzós pillanatokkal sem. Velük ellentétben a Fontaines D.C. teljesen megújult: az első album, a 2019-es Dogrel zenei világa a régmúltnak tűnik, de még az előző Skinty Fia is teljesen eltér attól, mint amit most kapunk. Az együttes teljes mértékben újító üzemmódba kapcsolt, ugyanis imázst váltott, a Partisantól átigazolt az XL kiadóhoz, és Dan Carey producert is lecserélte James Fordra, akinek a neve legalább olyan jól cseng, ha nem még jobban. A friss hangzás jelentős mértékben az ő számlájára írható, és most már nem túlzás kijelenteni, hogy az FDC posztpunkból gitárpop zenekarrá avanzsált.

A tagok eddig sem tagadhatták le irodalmi érdeklődésüket, így a mostani szövegeket is nagymértékben befolyásolták költők, regényírók. Chatten többek között Dylan Thomastól merített ihletet, de bevallása szerint a lírai és a zenei irányhoz képest most sokkal inkább a filmek felől érkezett jelentős hatás. Alkony sugárút, Berlin felett az ég, A nagy szépség, japán anime, olasz okkult horror – a zenészek leginkább ezeket emlegetik frissebb interjúikban. Zenei oldalról olyan hatásokat neveztek meg, mint a trip hop, a nu metal, a grunge és a hiphop, amihez Chatten még annyit tett hozzá, hogy a Romance egy urbánus lemez, amelyen igyekeztek elkerülni a tipikus ír dolgokat, de ez nem jött össze teljes mértékben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.