Visszhang: könyv

Monika Baudišová: Gyermektelen

Visszhang

A képregény a meddőségről fekete humorral mutatja be mindazt, ami a termékenységi problémák velejárója lehet.

A szerző a saját tapasztalatait jeleníti meg bánatról, tehetetlenségről, dühről, illetve a várakozásról, a reményről és az újrakezdésről is szóbuborékok, köztes szövegek, valamint rajzok segítségével. Több­évnyi sikertelen teherbe esési kísérlet, mesterséges megtermékenyítés és vetélés után egy pszichoterápián találta magát, és annak részeként úgymond spontán keletkezett ez a könyv. Monika tehetetlennek, magányosnak, depressziósnak érezte magát a többévnyi hormonbevitel után, és a könyv rajzolása, írása segített felszínre juttatni az érzéseit, rendszerezni a gondolatait, és ahogy írja, békét kötni a világgal.

Talán ma már nem feltétlenül tabutéma a meddőség, e könyv, épp a választott formája miatt, mégis ritkaságnak számít. A 16 éves kortól ajánlott kötet nem gyerekkönyv, kamaszkortól érdemes kézbe venni, de felnőttként is, mert rendkívüli erejű az érzékenyítő hatása.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.