Visszhang: lemez

The French Album

Visszhang

A zongoraművész házaspár nem ritkaság a főemlősök között, de Simon Izabella és Várjon Dénes számára, akik magasabb rendűnek tartják a kamarazenét a szólóhoz képest, nem pusztán hétvégi hobbi a közös játék.

Öt évvel ezelőtti albumukon Beethoven Nagy fúgájának grandiózus és nehéz átiratával keltettek feltűnést, és azóta sem szűntek meg szokatlan irányba bővíteni repertoárjukat. Új lemezükön, amelyen végig francia szerzőktől zongoráznak, szintén szerepel ritkaság: Fauré e-moll vonósnégyese a legendás francia pianista, Alfred Cortot négykezes átiratában. Az impresszionista nagyok tanára, aki zeneszerzőként majdnem eltűnt a romantika és a modernség közötti résben, Ravel unszolására komponálta ezt a nehéz, új zenei megoldások felé tapogatózó művet. Nem egyszerű neki igazságot tenni, és bár alaposabb, hozzáértőbb interpretációját aligha találni a darabnak, nem is vagyok benne biztos, hogy a Simon–Várjon-párosnak sikerül. A lemezen Ravel közönségkedvenc szvitje, a Lúdanyó meséi hallható még néhány izgalmas, újdonságként ható megoldással, valamint Debussy Hat antik sírfelirata és a Kis szvit. Mindkettőből a hangszer és a közös tevékenység iránt érzett mély szeretet sugárzik. A kísérőszövegben a művészek úgy fogalmaznak, hogy a kétfejű sárkány érezhet így, mint ők akkor, amikor négykezest játszanak. Nos, a végeredmény alapján úgy tűnik, hogy itt közös az ágy, a zongora, a zongoraszék és – Pilinszky metaforájával – a párna is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

Közel tíz éve húzódik a balatoni körvasút nagy terve

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, de azóta tizenöt balatoni állomásra még tovább is tart az út, mint korábban.