Visszhang: lemez

U.S. Girls: Bless This Mess

  • - minek -
  • 2023. április 19.

Visszhang

Meghan Remy, a 4AD kiadó jelenkorának egyik legfontosabb előadója, aki másfél évtizedes, U.S. Girls néven űzött szólókarrierje alatt sokszínű, izgalmasan változatos, kiváló albumokban csúcsosodó életművet hozott létre.

Remy 2010-ben költözött Chicagóból Torontóba, és azóta is a helyi szcénában alkot; előbb különböző független kiadóknál publikálta lemezeit, mígnem szerződtette a londoni 4AD, és a 2015-ös Half Free low-fi zajpopja meghozta számára az áttörést. Idővel kiderült, hogy korai zenéinek a minimalizmusa csupán a körülmények szülte kényszerből fakadt, s valójában a soul, a funk, a többé-kevésbé elektronizált pop és a cipőbámulós pszichedélia lettek zenéinek legfőbb összetevői.

Új lemeze, a Bless This Mess tökélyre viszi a receptet: a hetvenes–nyolcvanas évek szívet-lelket melengető harmóniáit állítja az iróniába csomagolt társadalom- és kultúrkritika szolgálatába. És ezt néha olyan, már-már bombasztikus tánczenei darabok segítségével teszi, mint például a producer-billentyűs varázsló Roger Manning Jr.-ral rögzített hipnotikus jazz-funk-diszkó számmal, a Tux (Your Body Fills Me, Boo)-val. Remy a retró plastic funk Only Daedalust Alex Frankkel, a Holy Ghost! duó tagjának segítségével rakta össze, akárcsak a So Tipically Now elegánsan hűvös szintipopját.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.