„Igen, Bach a muzsikus. A legnagyobb muzsikus az összes zeneszerzők között.
Egyedülálló, csodálatos jelenség a zeneirodalomban. Demokrata-géniusz ő, aki mindenkinek tele marokkal kinálja a kincseit s ezek a kincsek olyanok – hiszen épen ezen fordul meg a művészek demokrata volta –, amelyek mindenki számára mindenkor kincsek maradnak. Tolsztoj »Mi a művészet?« cimü könyvében alaposan nekiront a zeneszerzők dicsőségének. Azt irja, hogy Beethoven, Mozart, Chopin, Wagner és különösen a modernek arisztokratazenét irnak, amely nem mindenkihez szól, hanem csupán a (szellemi) felsőbb tizezerhez, amely nem az általános nagy emberi eszmék kifejezésével foglalkozik, hanem bünös testi ösztönöket, beteg, raffinált idegrendszerek titkon tenyésző indulatait és érzéseit örökiti meg. Tolsztoj, aki nagy emberi intelligenciája mellett minden valószinüség szerint a közepesnél is jóval kevesebb zenei érzékkel volt megáldva – hibásan itéli meg és itéli el a fölsorolt zeneszerzőket, de igaza van abban, hogy Bachot leginkább kiveszi közülök” – írta Csáth Géza egy 1908-ban keltezett írásában, amelyben azt is leszögezi: „A világ megidegesedett, elrontotta a gyomrát, kigyógyult, megöregedett és ujjá készül születni, de Bach muzsikája ifju, mintha ma irta volna.”
Május 2-án este 9-től 3-án este 9-ig, huszonnégy órán át a lipcsei mester zenéje szól a Müpában. Neves magyar és külföldi orgonaművészek – köztük Bernard Foccroulle, Kecskés Mónika, Fassang László és Jan Liebermann – tizennégy koncerten játsszák el Bach összes orgonaművét egy gondosan felépített tematika szerint (részletes műsor és időpontok: mupa.hu).
Vasárnap este fiát, a hegedűművész Kelemen Gáspárt vezényli Kelemen Barnabás.
A Hegedűverseny hangzik el Beethoventől – őt Csáth „a költőnek” nevezte –, az est együttese a Szent István Filharmonikusok. A szünet után Brahms c-moll szimfóniája csendül fel, amelyet egykor Beethoven Tizedikjének becéztek (Zeneakadémia, május 4., hat óra). De ezen az estén lép fel a Bartók Világverseny különdíjas hegedűse, az osztrák-svéd Lorenz Karls is, hogy Balog József zongoraművésszel elmerüljenek a késő romantika melankolikus, szenvedélyes muzsikájában (Bartók Emlékház, május 4., hat óra).
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!