mi a kotta?

A patetikus herceg

  • mi a kotta
  • 2012. június 3.

Zene

A Zarathustra pompás!

"A Zarathustra pompás! Messze a legjelentősebb, legtökéletesebb formájú, legtartalmasabb és a legegyénibb eddigi műveim közül. A kezdete pazar, a sok vonósállás remekül sikerült, a szenvedély-téma magával ragadó, a fúga iszonyatos és a Tanzlied egyszerűen elragadó. Nagyon boldog vagyok, és sajnálom, hogy nem hallhatod. A fokozások erőteljesek, és mind meghangszerelt!!! Hibátlanul hangszerelt - s mindehhez a szép terem! A zenekar kitűnő - röviden: mégiscsak teljes értékű fickó vagyok, s ismét egy kis örömet találok magamban..." Feleségének címzett levelében így lelkesedett művéért és persze dicső önmagáért az Imígyen szóla Zarathustra berlini ősbemutatója táján Richard Strauss, s tudjuk, a szimfonikus költeményre vonatkozó elismerő véleményt mások is osztották. Például mindjárt az ifjú Bartók Béla, aki 1902-ben hallotta a Zarathustra első budapesti előadását: "Ez a mű, amelyet az itthoni muzsikusok javarésze felháborodással fogadott, számomra óriási élményt jelentett: végre irányt, új utat láttam. Rávetettem magam a Strauss partitúrákra, és újra komponálni kezdtem..."

A Zarathustra ezúttal a Strauss-játékban is mindinkább elmélyülő Budapesti Fesztiválzenekar három bérleti koncertjét zárja majd, bizonnyal felérve az első részben fellépő nagyság, a hegedűs Pinchas Zukerman teljesítményéig (Nemzeti Hangversenyterem, május 4. és 5., háromnegyed nyolc, május 6., fél négy). Sőt, szombat éjjel még a Millenárison (Millenáris Teátrum, május 5., fél tizenkettő), az együttes éjféli koncertjén is felhangzik majd az eredetileg ezzel a figyelemfelkeltő alcímmel eltervezett mű: "szimfonikus optimizmus, fin de siécle formában, a XX. századnak ajánlva".

Zukerman Beethoven Hegedűversenyét fogja játszani, s egyebekben a hét további programjai is rendre a nagy Lajos előtt hódolnak majd. Így tesz például a Szereti Ön Beethovent? című sorozat szombati estje is, ahol Keller András vezénylete alatt és Batta András (Strauss levélrészletét amúgy az ő remek életrajzából idéztük) házigazdai közreműködése mellett zajlik majd a zenei ismeretterjesztés és népszerűsítés áldásos munkája (Fesztivál Színház, május 5., hét óra). De e hét végén rendezik meg a Beethoven Budán elnevezésű minifesztivál idei koncertjeit is: vasárnap este például a már említett versenymű historikus előadásával, az Orfeo Zenekar, Simon Standage és Vashegyi György közös nekifohászkodásával (MTA Kongresszusi Terem, május 6., fél nyolc). Az immár hagyományos Beethoven-ünnep idén Beethoven mecénása (és Mozart szabadkőműves páholytársa), Karl Alois Johann-Nepomuk Vinzenz Lichnowsky herceg (festményünkön) előtt is tisztelegni fog, különösen azzal a délutáni kamarakoncerttel, amely a Lichnowsky hercegnek dedikált Pathétique szonátával indul majd - Szilasi Alex előadásában (Nemzeti Múzeum, május 6., négy óra). S végezetül felszínesen idecsapva: csütörtökön a Maxim Fedotovot vendégelő Concerto Budapest orosz programját a zeneirodalom másik "Patetikus" melléknevű népszerű alkotása zárja majd: a VI., h-moll szimfónia Csajkovszkijtól.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.