mi a kotta?

A tisztelt olaszok

  • mi a kotta
  • 2021. április 14.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2021/15. hétre

„Legalább száz vagy talán még annál is több szövegkönyvet átnéztem, de úgyszólván egyetlen­egyet sem találtam köztük, amellyel elégedett lehetnék. A legkevesebb, hogy itt-ott változtatni kellene sok mindent. S ha már egy szövegíró ezzel foglalkozik, akkor talán könnyebb egészen újat írnia. Az mindig jobb is. Van itt nekünk egy bizonyos Da Ponte abbénk, egy költő. Máris temérdek dolga van a színházban. Szerződés szerint egészen új szövegkönyvet kell írnia Salieri számára. Két hónap nem lesz elég, hogy elkészüljön vele. Megígérte, hogy utána számomra is ír egy újat. Ki tudja azonban, hogy meg tudja-e tartani a szavát – vagy akarja-e! Hisz tudjuk: a tisztelt olaszok szemtől szemben nagyon udvariasak, ismerjük őket! Ha megértik egymást Salierivel, életemben nem kapok tőle szövegkönyvet. Pedig nagy kedvem volna, hogy egy olasz operában is megmutassam a képességeimet.”

Így írt 1783 májusában az apjának Mozart, és ha úgy vesszük, gyanakvó kétkedése nem bizonyult éppenséggel indokolatlannak. Hiszen végül majdnem három esztendő kellett hozzá, hogy megszülessen az abbéval közös első operája, a Figaro házassága, amellyel aztán valóban mindketten megmutatták a képességeiket. Az operatörténet oly nevezetes alkotói együttműködésére az elkövetkező napokban többször is alkalmunk nyílik majd újfent rácsodálkozni. Szombaton este például a Bartók Rádió műsorát, s ott közelebbről a New York-i MET 2012-es Don Giovanni-előadásának ismétlését hallgatva: Andrew Davis vezényletével, többek közt Gerald Finley, Bryn Terfel és Isabel Leonard szereplésével (április 17., hét óra). Vasárnap pedig – még hat évet visszaugorva – a három Mozart–Da Ponte-opera hazai előadás-történetének legújabb kori mérföldkövét, vagyis Kovalik Balázsék Mozart-maratonját idézhetjük majd az emlékezetünkbe. Az idén a múltból gazdálkodó, online Budapesti Tavaszi Fesztivál ugyanis Volt egyszer egy Mozart-maraton címmel fog videó-összeállítást kínálni erről a nagyszerű és egyszeri vállalkozásról, amelynek 2006-os szereplői között mások mellett Kálmán Pétert, Mester Viktóriát, Fodor Beatrixot és Bretz Gábort is ott találhatjuk majd: április 18-án délután este nyolctól egy napon át.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.