Lemez

Valósággal ontja

Aérea Negrot: Arabxilla

  • - minek -
  • 2012. április 17.

Zene

Danielle Gallegos, a venezuelai származású, ám Berlinben új otthonra lelt énekesnő (művésznevén Aérea Negrot) még az ottani népes és nemzetközi zenekészítő kollektívában is unikumnak számít. Énekelt a Hercules and Love Affair tavalyi albumán (Blue Songs), izgalmas hangzású debütáló EP-jén (All I Wanna Do, 2010) hallható, lúdbőröztető vokáljával megbolondított szerzeményei pedig ígéretes folytatást sejtettek. Nos, a még a múlt év végén megjelent Arabxilla egyszerre végtelenül szórakoztató, s egyben jelentős mértékben zavarba ejtő vállalkozás.


A művésznő tudniillik valósággal ontja magából az egymást hol erősítő, hol kioltó művészi eszközöket, kifejezési formákat és nyelveket (nagyjából felváltva énekel angolul és németül, de azért spanyol anyanyelve is előkerül). A szigorúan személyes, sőt néha intim vagy éppen szabadszájú mondanivalót jól érzékelteti a tónus folyamatos, az elektronikus kezelést sem nélkülöző váltogatásával. Hol szinte már éteri, operai magasságokban szárnyal a hangja, máskor füstös orgánumú kupléénekest hoz, hogy azután groteszk dörmögésbe váltson. Mindehhez tobias (Tobias Freund) részvételével gyártottak diszkrét, többnyire nem túl forradalmi elektronikus alapokat, melyek zömmel a techno/ house terrénumon belül maradnak, s cseppet sem zavarnak meg abban, hogy a főszereplőre koncentráljunk. Aérea nem holmi szimpla "technodíva": törekvései, ambíciói sok tekintetben Laurie Anderson egykori munkáival rokonítják a lemezét - meglátjuk, hogy ebből a manierista burjánzásból, túlságos gazdagságból mi marad meg az ínségesebb időkre.

BPitch Control/Deep Distribution, 2011

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.