Albaimpro Jazzfesztivál

  • - tódor -
  • 1996. június 13.

Zene

Bár a rendezők kitették a lelküket, kevés pénz volt a zsebükben ahhoz, hogy valódi nemzetközi klasszisokra fussa. Márpedig húzós nevek nélkül nem jön be a nép. Félház és unalom jellemezte a háromnapos székesfehérvári jazzfesztivált.
Bár a rendezők kitették a lelküket, kevés pénz volt a zsebükben ahhoz, hogy valódi nemzetközi klasszisokra fussa. Márpedig húzós nevek nélkül nem jön be a nép. Félház és unalom jellemezte a háromnapos székesfehérvári jazzfesztivált.

Holott ez a fesztivál több szempontból is páratlan. Pillanatnyilag nincs versenytársa kis hazánkban: Debrecenben, Nagykanizsán vagy Szegeden a demokrácia beköszöntével ment csődbe a jazzhagyomány. Másrészt valóságos szürrealizmus, hogy a Magyar Honvédség fehérvári helyőrségi klubja, ahelyett, hogy mondjuk katonazenekarok találkozóját hozná tető alá, jazzfesztivált szervez. A honvédség költségvetésében (egyelőre még) nincs erre elkülönített keret, így aztán Bogárdi Ernő helyőrségi népművelő utóbbi hónapjai a szponzorok utáni kuncsorgással teltek. "Nekiindultam a vakvilágnak", mondja a népművelő, aki a fesztivált az egész évi "jazzklub-munka" megkoronázásának érzi.

A támogatóktól azonban csak a remélt pénz mintegy felét, közel hétszázezer forintot sikerült behajtani, ehhez jött még az elsősorban pályázatokból származó "saját erő", úgyhogy cirka egymillióval vágtak bele a dologba. (Éppen ekkora összeget adott 1983-ban a város utolsó Interjazz fesztiváljára a Videoton. Akkor még ennyi pénzből, azazhogy 80 ezernek megfelelő valutáért, sikerült Fehérvárra elhozni az Art Ensemble of Chicagót.) A helyi állapotokat jól jellemzi, hogy a negyedszázada még európai rangú jazzfesztiválokat rendező város önkormányzata 40 ezer forint támogatásra érdemesítette a helyőrségiek buzgalmát. Ennyi pénzért pedig még egy valamirevaló - a rock- és popbizniszhez képest amúgy nevetségesen alacsony gázsijú - magyar jazzband sem lép pódiumra. Oláh Kálmán igen tehetséges szextettje - a maguk koponyánkénti nyolcezres honoráriumával - nem fértek volna be az önkormányzati keretbe, legfeljebb akkor, ha kvintetté fokozzák le magukat, és otthon hagyják Schreck Ferenc harsonást.

A nyitónap Kőszegi Imre jegyében telt, aki hármas minőségben volt jelen. Megcsodálhattuk mint az est házigazdáját, három formációban (Bruce Lewis trió, Dániel Annah Band, Gonda trió) is a dobok mögé ült, végül pedig pénztárosként is hasznossá tette magát: ő osztotta szét az aznapi gázsit. Kérdésünkre, hogy a 180 ezerből mennyi jutott neki, nem kaptunk választ.

A tavalyi Jazzimprón aratott közönségsiker után sztárvendégként felkonferált német Hannes Beckmann (The Violin Mann) ezúttal kevesebbet foglalkozott a hangszerével. Új CD-jének reklámozása vonta el a figyelmét.

Legjobban a Gőz László vezette ESP tetszett. Õk a lehetetlent kísértették, amikor a foghíjas széksorok előtt megpróbáltak egy jam sessiont összehozni.

- tódor -

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.