SZIGET 2016

Az ösztönösség és a bevállalás

Czeglédi Szabolcs frontember, Run Over Dogs

  • rés a présen
  • 2016. szeptember 4.

Zene

rés a présen: Mikor alakult a Run Over Dogs és milyen elhatározásokkal?

Czeglédi Szabolcs (a kép jobb szélén): A zenekar 2012 elején alakult – különösebb elvárások nélkül. Mindannyian kicsit lágyabb stílusú zenekarokból jöttünk, először csak hangoskodni akartunk egy jót, aztán persze elég hamar érkeztek a célok és az elvárások is.

rap: Mi segített benneteket a népszerűség felé? Egyáltalán: te mit tartasz sikernek?

CSZ: Talán eleinte az ösztönösség és a bevállalás volt az, ami legjobban jellemezte a Run Over Dogst, és ez hozta össze a közönséget is. Visszagondolva azért itt-ott megbotránkoztató volt a viselkedésünk a színpadon és azon kívül is. Mára azért jobban koncentrálunk, hogy minden a helyén legyen, bár persze még mindig első számú cél, hogy jól érezzük magunkat. Legnagyobb sikerünknek a nemzetközi turnéinkat tartom, kétszer voltunk 2-3 hetes nyugat-európai turnén, illetve életem meghatározó élménye marad az idén március–áprilisi amerikai turnénk, amikor New Yorktól Los Angelesig 15 koncertet játszottunk, és egy lakókocsival átszeltük Amerikát.

rap: Mi az első Sziget-élményed?

CSZ: Ha jól emlékszem, 2001-ben, 12 éves koromban mutatta meg nagybátyám a Sziget Fesztivált, utána pedig minden évben számoltam vissza a napokat. Kisgyerekként nagyon ment a Tankcsapda, emlékszem, mindig próbáltam magam azokra a napokra kérni, mikor ők léptek fel. Ekkor még nyilván egy, maximum két napot tölthettem a fesztiválon, de például tök emlékszem arra, hogy ilyenkor a nagybátyámék budaörsi házában voltam egész héten, és azért is esik jól ez az interjú, mert lényegében emlékszem az akkori Magyar Narancsok illatára is: elég sokszor forgattam ott náluk gyerekként a Sziget-ajánlókat.

rap: Legjobb Sziget-koncert?

CSZ: Nehéz választani, mert ugyanúgy örültem két éve a QOTSA koncertjének, mint 2001-ben az Alvin és a Mókusoknak, vagy amikor 18 évesen kinn nyomultam egy hétig sátorral, de nagyon bírtam az első Franz Ferdinandot, a Nick Cave-koncerteket…

rap: Milyen programmal léptek fel idén?

CSZ: Augusztus 11-én játszunk a Petőfi rádió – Telekom VOLT Fesztivál színpadon. Sosem játszottunk még a Szigeten, úgyhogy reméljük, hogy ha jövőre megkérdezed, ezt is a ki­emelt sikerek között tarthatjuk majd számon. A fellépést az idei Nagyszínpad-versenyen nyertük, ahol a hármas döntőig jutottunk a 12 zenekarból.

rap: Mi lesz a Sziget után?

CSZ: Játszunk még a Strand Fesztiválon, a Vé Fesztiválon, egy svájci fesztiválon, aztán ősszel inkább a számírás lesz a prioritás. Nagyon megnyomtuk a tavaszt, kezdve az Mr2 Akusztikkal, az országos turnéval, amerikai turnéval, majd végül a Nagyszínpaddal, így nem volt túl sok időnk a kreatív részekre, amik elkezdtek most hiányozni. Szeptember 15-én készülünk egy nagy bulival szintén az A38-on, egy kvázi-minifesztivált szervezünk egy film köré, ami bemutatja a desert/stoner rock kialakulását, és többek között a Queens of the Stone Age, az Eagles of Death Metal, a Fu Manchu és a Fatso Jetson tagjai is megszólalnak benne. Kaliforniában, Palm Desertben találkoztunk a film rendezőjével, és számunkra fontos zenekarokkal együtt mi is játszhattunk a film bemutatójának hivatalos afterpartiján a városban. Most ezt megháláljuk egy budapesti vetítéssel, ahol rajtunk kívül még 5 nagyon menő zenekar fog játszani.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.