Dokumentumfilm - San Salvador utcáin - Christian Poveda: Õrült életek

  • Szabó Ágnes
  • 2009. május 28.

Zene

A sajtófotósnak induló filmrendezőt már jó ideje (2005 óta) foglalkoztatja a Las Maras kérdéskör (így hívják Közép-Amerikában a Los Angeles-i gangek mintájára létrejött utcai bandákat). Anno egész fotósorozattal készült a cantoni biennáléra, de annyira magával ragadta a téma, hogy újabb három évet ölt egy játékfilmnyi hosszúságú (1 óra 45 perc) dokumentumfilmbe. A 16-26 éves fiatalokból álló - tovább nem nagyon húzzák élve -, tetoválásba burkolózó, fegyvert viselő, drogot fogyasztó és a másik gangbe tartozót bármelyik pillanatban kinyírni kész fiatalok története kétségkívül sokkoló.

A sajtófotósnak induló filmrendezőt már jó ideje (2005 óta) foglalkoztatja a Las Maras kérdéskör (így hívják Közép-Amerikában a Los Angeles-i gangek mintájára létrejött utcai bandákat). Anno egész fotósorozattal készült a cantoni biennáléra, de annyira magával ragadta a téma, hogy újabb három évet ölt egy játékfilmnyi hosszúságú (1 óra 45 perc) dokumentumfilmbe. A 16-26 éves fiatalokból álló - tovább nem nagyon húzzák élve -, tetoválásba burkolózó, fegyvert viselő, drogot fogyasztó és a másik gangbe tartozót bármelyik pillanatban kinyírni kész fiatalok története kétségkívül sokkoló. Poveda választ magának/nekünk egy bandát - a Mara 18 (M18), mint bármely másik társulat saját nyelvet, rituálékat használ, azonnal felismerhető tetoválást visel, és kérdezés nélkül gyűlöl minden más marát. Ha megkérdeznénk őket, miért gyilkolásszák egymást már évtizedek óta, maguk sem tudnák a választ, hisz ennek semmiféle ideológiai, vallási háttere vagy magyarázata nincs. Poveda nem kérdezi; nem a gyilkosságokat - nyilván nem kapott meghívót a golyóváltásokra -, "csupán" az utcán heverő, vérbe fagyott tetemeket és a temetési szertartást mutatja. Hiszen pont a szertartás érzékelteti legjobban az egész gyalázat felette álságos voltát; mindenki krokodilkönnyeket hullat és az üvegkoporsót ölelve kántál, de a búcsúbeszéd nem hagy menekülési utat: "Salvador a hazám, a 18 a szívem, az anyámért élek, a bandáért halok." A film az állam tehetetlenségét, felelősségét sem hagyja ki, lévén ez a legtöbb esetben csak annyit tesz, hogy időről időre rendőröket küld ki, s azok nemre, korra tekintet nélkül letartóztatnak mindenkit. Aki fiatal, a javítóintézetben landol; ennek legalább egy előnye van: be tudják fejezni az iskolát, ha elég hosszú időre ítélik őket. Az anyák még örülnek is, addig legalább a golyóktól védve vannak a fiaik. A javítóban jelentős agymosás zajlik, a vallásra és a bennünk rejlő isteni erőre apellálnak a helyi lelkészek és az amerikai hittérítők egyaránt. Nem baj, ha vétkezel, Isten ereje benned van, ha elesel, segít felállni, és ellenszegülni az ördög kísértésének - zengi átszellemülve az amcsi szektás a 16 éves Spidernek. Aztán vágunk, az M18 tagjai épp egy vele egykorú fiú veséjét rugdossák a flaszteren. Ez a normál beavatási szertartás; az újabb snittben már ő is harsogja, hogy az M18 mindenek felett...

A La vida loca olyan, mint egy pitbull harapása.

Forgalmazza az Anjou Lafayette

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.