dvd - Fay Grim

  • - kg -
  • 2008. augusztus 14.

Zene

Egyeseknek akkor esett le a rendszerváltás, amikor a világpremierrel egy időben kezdte játszani a Szikra az új James Bondot (A magányos ügynök), másoknak ehhez feljebb kellett mennie a körúton. A Művésznél már azoknak is gyanússá válhatott a dolog, akik kommerszre nem ültek be: az Oktogonnál egy amerikai fiatalembert ünnepelt az értő közönség - Hal Hartley volt ő, az amerikai független film nagy reménysége.

Egyeseknek akkor esett le a rendszerváltás, amikor a világpremierrel egy idõben kezdte játszani a Szikra az új James Bondot (A magányos ügynök), másoknak ehhez feljebb kellett mennie a körúton. A Mûvésznél már azoknak is gyanússá válhatott a dolog, akik kommerszre nem ültek be: az Oktogonnál egy amerikai fiatalembert ünnepelt az értõ közönség - Hal Hartley volt õ, az amerikai független film nagy reménysége. Noha az életmû legeleje némi késéssel futott be a Mûvészbe, az Amatõrre (készült 1994-ben) felzárkóztunk Hartleyból, hogy aztán ugyanilyen sebességgel el is felejtsük szegény fejét, amikor megérkeztek a még agresszívabb, még többet markoló függetlenek. Hartley-nak még két jó köre volt az Oktogonon (Flört, Henry Fool) aztán "adios, compa–ero", ahogy azt az általa is sorvezetõnek használt Wenders angyalai mondták egy ma már ugyanígy divatjamúlt életmûben. Érdekes visszatérés Hartley-é (nem kell félni: nem a mozikba, csak DVD-n), mert valójában soha nem is vált hûtlenné amatõr bájú, kezdeti groteszkjeihez: legfrissebb filmje (készült 2006-ban) csak annyiban más, mint a régiek, hogy ezúttal egy kémfilmparódiára is kísérletet tesz a lassan ötvenéves süvölvény, egyébként mindenki nagyon hartley-san, azaz egy bábszínházi hõs darabosságával közlekedik. A Fay Grim az utolsó, nálunk komolyabb jegybevételt hozó Hartley-produkció, a Henry Fool oldalbordája: a hajdani nõi mellékszereplõ jut benne fõszerephez, s bár korántsem nosztalgiatrip az övé, valójában az egykor szépreményû mûvészre emlékezünk barátai és maga a mûvész közremûködésével.

Forgalmazza az SPI

**

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”