DVD - Lejjebb a pokolnál - Julian Gilbey: Futballmaffia

  • - ts -
  • 2008. november 13.

Zene

A némileg (épp annyi kereskedelmi túlzással, ami még belefér) elvitt cím (az eredeti: Rise of the Footsoldier), de még a tréler is, nem beszélve a videokölcsönzőn kívüli világról, mind-mind abba az irányba mutattak, hogy itt most megtudom a tutit. Legalábbis arról, hogy hogyan is esett az, amikor a nyolcvanas évek emlékezetes focihorrorjának legtetején egyszer csak lebontották a stadionok ketrecre emlékeztető rácsait, s megszűntek beszélni is a brit futballhuliganizmusról. Minthogy az maga is megszűnt. - ts -

A némileg (épp annyi kereskedelmi túlzással, ami még belefér) elvitt cím (az eredeti: Rise of the Footsoldier), de még a tréler is, nem beszélve a videokölcsönzőn kívüli világról, mind-mind abba az irányba mutattak, hogy itt most megtudom a tutit. Legalábbis arról, hogy hogyan is esett az, amikor a nyolcvanas évek emlékezetes focihorrorjának legtetején egyszer csak lebontották a stadionok ketrecre emlékeztető rácsait, s megszűntek beszélni is a brit futballhuliganizmusról. Minthogy az maga is megszűnt.

Az elején maga a film is evvel kecsegtet; 1977-ből indulunk a West Ham United szurkolói kemény magjának sör- és vériszamos közepiből. Akiknek csak az számít, hogy agyonverlek vagy agyonversz (nem olyan nagy különbség: laposra verve hős a hős a film csehóiban). A történet egészét (az '95-ig tart) tekintve hosszan (úgy '86-ig) és érzékkorbácsoló alapossággal (vér, csonttörések háromszoros, ám illúziókeltő hangerőn), de még azt sem mondhatjuk, hogy túlságosan rapid módon (a játékidő harmadában) kapjuk az erről szóló tájékoztatást, ám magára a megoldásra csak egy narrátori mondatot fecsérel az alkotó. "Aztán megfigyelőkamerákat szereltek fel a szektorokba és a stadionok körül, kiemelték a hangadókat, bíróság elé állították, s hosszú börtönbüntetéssel sújtották őket." Kérdés, hogy kifeszíti-e egy filmes jegyzet kereteit, ha ide véssük, hogy: úgy látszik, ennyi az egész...

Mindenesetre a nem hangadó, ám aktívan csonttörő szürkék megúszták, s az okosabbja új szórakozás után nézett, hisz aki maradt, elveszítette mimikrijét. Hősünk például így került a szórakoztatóiparba. Kidobónak. És itt kezdődik el voltaképpen a Futballmaffia, ami a továbbiakban szó szerint azt adja, amit emlegetett eredeti címe ígér, egy pszichopata bűnöző fejlődésregényét - basszus, "igaz történet alapján", amiben odáig megyünk, hogy a kétlemezes kiadás extrái közt van egy 22'-es interjú az "igazi" főszereplővel is. Alkalmasint nem is az az igazán érdekes - vagy csak mandinerből, végső soron. Hanem ahogyan ez a tavalyi keltezésű film bepasszítható hazája műtörténetébe...

A Futballmaffia története akkor fejeződik be, amikor a szociális érzékenységre utaló jelzőkkel megkülönböztethető brit film épp a csúcsára ér, s megkezdődik az irály kiárusítása, eszközeinek felhasználása drága fogpiszkálók megfaragására, eredményeinek kasszairányú nekimozdulása. Melyben a bányászfiúcskából nem azért nem lesz bányász, mert a bányát bezárják, hanem azért, mert inkább elmegy balett-táncosnak. Melyben az északír fiatalok mégsem golyóval a fejükben végzik vagy a börtönben, s az ír nyugdíjasok pedig kihúzzák a főnyereményt, az adóságoktól űzött angol háztartásbeli pedig ahelyett, hogy megtébolyodna, rááll a marihuána termesztésére, s a mellékszereplők ezalatt megnyerik a megyei fúvószenekarok seregszemléjét. A cukorba mártogatott alsókutyák sztorija annyiban különbözik az elismert nagyok, Ken Loach, Mike Leigh és hasonigyekezetű barátaik dolgaitól, hogy az utóbbiaknál a végére nem változik meg semmi, míg az előbbieknél minden.

Tíz évvel később a Gilbeyk (Julian és Will) egy permanens vérfürdőből tekintenek vissza e szcénára. Ez még nem lenne találmány, a valóság részének is csak megszorításokkal mondhatnánk. Ami az övék, az a fatalizmus szemétdombon azért mégiscsak üdítő tagadása. Nem kell a rács mögött végezni, nem kell üzletfeleink golyójától pusztulni, igenis van út A pontból B-be! S ha A maga a pokol, mi megmutatjuk, amit még kevesen mertek, B-t is! A hétszer poklot. A múlt londoni futballalvilágából kivezető út bűnös szándékokkal van kikövezve. De vezet valahová. A negyedik dimenzióba. A felfoghatatlanba. A díszletek mögé.

A Futballmaffia egy új dimenzió ügyes meghódítása, jól zsírzott régi eszközökkel!

Forgalmazza a Cinetel

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.