folyóirat - MAGYAR LETTRE ÕSZ

  • - urfi -
  • 2008. november 13.

Zene

Az talán túlzás, hogy egy lap helyett két könyvet kapunk a pénzünkért - de majdnem. A negyedéves lap őszi számának mindkét tematikus blokkja jól szerkesztett, terjedelmében és minőségében is nagy formátumú.
Az talán túlzás, hogy egy lap helyett két könyvet kapunk a pénzünkért - de majdnem. A negyedéves lap õszi számának mindkét tematikus blokkja jól szerkesztett, terjedelmében és minõségében is nagy formátumú. "'68 esetében a hatalmas narratív anyag, nem pedig a hallgatás burka játszott döntõ szerepet a franciaországi események elfelejtésében" - idézi Kristin Rosst Chris Reynolds, és ez nem csak a párizsi történésekre igaz. Épp ezért Reynolds metanarratívája, a '68 körül burjánzó diskurzus analízise a legproduktívabb darabja a jórészt külföldi (és nemritkán aktív résztvevõ) elemzõk írásait felvonultató válogatásnak. A nyugati és keleti folyamatokat egyaránt bemutató gazdag anyagban elkerülhetetlenül vannak ismétlések, némely szövegnél nem igazán értem, miért került ide (Phillips, Bozsik), és a nagy ívû esszék közhelyekbe is belefutnak, de nem ez a jellemzõ. Hanem a nézõpontok sokszínûségének üdesége. Ez igaz a Bense Mónika által összeállított portugál dossziéra is. Az irodalmi szöveggyûjteményt a leg(el)ismertebb portugál filozófus, José Gil két esszéje keretezi. E sorok szerzõje bármilyen nemzetkarakterológiától sikítófrászt kap, de nem tudja nem érdekelni, ahogy Gil a portugál társadalom átalakulását vizsgálja, miközben a jelen állapotok sötét kritikáját adja (a történet persze kétségbeejtõen ismerõs). A szinte kivétel nélkül nagyon jó novellákból pedig az is kiderül, hogy a '75-ben szétesett gyarmati birodalom még mindig bõven ellátja erõs témával és szubverzív szerzõkkel a portugál irodalmat. Van itt minden: angolai katonák nõket ölnek és ölelnek; a fiatal író kiássa Joyce koponyáját; de megtudhatunk újabb adalékokat Victor Laszlo casablancai kalandjairól is. Ami a két blokkból kimaradt, az se kevés: interjú Závadával, Bojtár Esterházyról és Kisrõl, Todorov agymenése a politikai szenvedélyekrõl és még sok más, de ezekrõl már nem beszélhetek, egy doboz cigi áráért el lehet olvasni. Jó befektetés.

84 oldal, 600 Ft

**** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.