dvd - PERÉNYI MIKLÓS ÉS SCHIFF ANDRÁS

Zene

A két művész három közös zeneakadémiai hangversenyét tartalmazó kiadvány a 2008-as Perényi-esztendő méltó betetőzésének tekinthető. A világraszóló, immár 61 éves csellista előtt tavaly születésnapi koncerttel, portréfilmmel, rádiófelvételeinek revelatív erejű újrasugárzásával hódolt a magyar zenei élet, s ebből a tisztelgéssorozatból emelkedett ki az a három koncert, mellyel maga a régi barátjával összeszövetkező ünnepelt ajándékozta meg a közönséget.
A két mûvész három közös zeneakadémiai hangversenyét tartalmazó kiadvány a 2008-as Perényi-esztendõ méltó betetõzésének tekinthetõ. A világraszóló, immár 61 éves csellista elõtt tavaly születésnapi koncerttel, portréfilmmel, rádiófelvételeinek revelatív erejû újrasugárzásával hódolt a magyar zenei élet, s ebbõl a tisztelgéssorozatból emelkedett ki az a három koncert, mellyel maga a régi barátjával összeszövetkezõ ünnepelt ajándékozta meg a közönséget. Négy és egynegyed csillagórányi kamaramuzsikát kínál a két lemez: a cselló és a zongora összepárosításának legszebb darabjait a zeneirodalom két évszázadából, Johann Sebastian Bach szonátáitól Bartók Béla I. rapszódiájáig. Ne kerteljünk, két szorgos zseni ügyködik egykori alma materének pódiumán, s össze-öszszesomolygó zenei kommunikációjuk, derûsen meghitt kollegialitásuk látványa vizuális élményként is értékessé teszi a felvételt. A Perényi Miklós vonója alól táncosan elõperdülõ dallamok és Schiff András megvesztegetõen könnyed, játékos futamai, ha a kotta úgy rendeli, egy csapásra a szentegyházi istenszolgálat áhítatára hangolódnak, ámde az áldozári komolykodás ilyenkor is idegen marad a két mûvész lényétõl és produkciójától. S furcsa módon éppenséggel ez a póztalan teremtõ munka igazolja a gusztusos kísérõfüzetben felidézett 1997-es Kroó György-kritika lelkesült, patetikus elragadtatását: Perényi Miklós mûvészetében "a zenei megszólalásnak az az eszménye született újjá, amelyet a platóni ideák honából Pablo Casals hozott emberlakta földünkre... Ez a hang a semmibõl érkezik, és ahogy kiteljesedik, az egész világegyetemet átfogja."

Warner Music, 2 DVD, 2008

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.