mi a kotta?

Egy csinos zseni

  • mi a kotta
  • 2012. március 16.

Zene

"Ki érthet meg bármilyen jelenséget, ha az nincsen alaposan beágyazva fejlődésének menetébe egészen napjainkig? A legnagyobb dolog az volt számomra, hogy Felix készségesen bemutatta ezt a haladást: Bach korával kezdte, majd Haydnt, Mozartot és Gluckot keltette életre, elmagyarázta az újabb korok nagy mestereinek technikáját, és végül saját kompozícióival zárta a sort."

Ismét csak Goethe-idézettel kezdjük soros ajánlónkat, mely idézet egy 1821-es találkozót örökít meg: a 72 esztendős weimari szellemóriás és az alig 12 éves Mendelssohn (akit illusztrációnk épp ebben az életkorában ábrázol) ritka harmonikus összejövetelét, ahol lám, a csodagyermek adott zenetörténeti órát a csodaöregnek. A megnyerő modorú kamasz géniuszt mi ezen a héten elsősorban a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjein kereshetjük majd, hiszen a pretoriai születésű vendég karmester, Gerard Korsten a program első felében Mendelssohn 15 évesen befejezett I., c-moll szimfóniáját fogja vezényelni (Nemzeti Hangversenyterem, február 17. és 18., háromnegyed nyolc, ill. február 19., fél négy). A koncertek második felében pedig Brahms kerül majd sorra, akit viszont pályakezdő korában - mint ismeretes - a némiképp már amúgy is egzaltált Robert Schumann köszöntött e felettébb lelkes szavakkal: "És eljött ő, az ifjú, kinek bölcsőjénél gráciák és hősök álltak őrt..." Pár hete Brahms pesti ősbemutatójú II., B-dúr zongoraversenyét Tzimon Barto szólójával hallhattuk, míg ezúttal az alighanem még jelesebb pianista, a nagyszerű Arkagyij Volodosz kel majd birokra a már-már szimfóniának mutatkozó versenymű zongoraszólamával.

Mendelssohn, mondhatni a "kései" Mendelssohn egy másik hangversenyen is szerephez jut majd, hiszen a MÁV Szimfonikus Zenekar szerdai bérleti koncertjén az e-moll hegedűverseny, Joachim József ítélete szerint a leginkább szívhez szóló német hegedűverseny is fölhangzik majd (Nemzeti Hangversenyterem, február 22., hat óra). A fiatal, bolgár származású hegedűs, Svetlin Roussev szólóját ígérő hegedűkoncert nyomában egy másik nagy sláger, az Újvilág szimfónia előadása készülődik, a programot pedig az ausztrál kortárs komponista, Graeme Koehne film- és rajzfilmzenei allúziókat sorjáztató trilógiájának utolsó darabja, az 1997-esElevator Music indítja majd.

Concerto Budapest keddi koncertjét ugyancsak a komolyzenei slágerszámok fogják dominálni, méghozzá az orosz komponisták és a nyugati hagyomány találkozásait szemléltetve (Nemzeti Hangversenyterem, február 21., fél nyolc). Prokofjev stílusosan Haydnt imitáló Klasszikus szimfóniája meg Rahmanyinov Paganini-témára komponált rapszódiája mellett az idén nyolcvanesztendős Rogyion Scsedrin cukortartalomban gazdag Carmen-szvitje szólal majd meg Keller Andráspálcaütésére. S ha már a hegedűsként és kamarazenészként is figyelemre méltó muzsikus nevét említettük, hát jelezzük azt zárásképp, hogy csütörtökön végre csak meglesz az a koncert, amelyet pár hete elmosott egy programváltozás, s amelyet a Keller Kvartett az e hasábokon akkor hasztalan taglalt beethoveni Nagy fúgaelőadásával fog bevezetni (Zeneház, február 23., hat óra).

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.