Egy csapásra - Later... with Jools Holland - World (dvd)

  • m.l.t.
  • 2005. szeptember 29.

Zene

Jools Holland utoljára jó három és fél évvel ezelőtt, Rhythm & Blues Orchestrájával került szóba nálunk. Tudják, az a pasas, aki a hetvenes években a Squeeze billentyűseként tűnt fel, aztán hagyta a new wave-et másra, hogy elmerülhessen inkább a boogie-woogie-ban, rhythm and bluesban, dzsesszben.

Jools Holland utoljára jó három és fél évvel ezelőtt, Rhythm & Blues Orchestrájával került szóba nálunk. Tudják, az a pasas, aki a hetvenes években a Squeeze billentyűseként tűnt fel, aztán hagyta a new wave-et másra, hogy elmerülhessen inkább a boogie-woogie-ban, rhythm and bluesban, dzsesszben. Azon a jó három és fél évvel ezelőtti lemezén, talán emlékeznek, az összes számban más-más énekelt: például Van Morrison, Sting, Dr John, Mark Knopfler, John Cale, Marc Almond, Eric Clapton, Taj Mahal, de ez mind semmi: bizony ez volt az a lemez, amin utoljára lehetett George Harrisont hallani.

Szóval ez a Jools Holland rendes ember lehet, s mi több, 1992 óta még egy zenés tévés műsort is vezet a BBC-nél. Hétről hétre öt-hat menő zenekar szerepel benne, hiphop, rock, soul, world music, és hogy az utókor se csússzon le róla, az adásokból előbb-utóbb tematikus DVD-k kaphatók. Íme, éppen most jött ki a world music.

Bő két óra: az első felvétel '93-ból a francia Gipsy Kings, az utolsó 2004-ből a mali Tinariwen. Harminchárom név, lényegében világsztárok mind. Ha kukacoskodni akarnék, azt mondhatnám, hogy - tizenkilenc dobásával - túlsúlyba került Afrika, de eszem ágában sincs, hiszen az mégsem akármi, ahogy így felsorakozott Youssou N'Dour, a Tinariwen, az Orchestra Baobab, Mory Kante, Salif Keita, Baaba Maal, Femi Kuti és Ali Farka Toure, azokat említve csak, akik nálunk is jártak már. És hát ehhez a nagyságrendhez kéretik belőni a máshonnan érkezőket is: a zöld-foki Evorát, az algériai Khaledet, a brazil Bebel Gilbertót, a bolgár Le Mystére des Voix Bulgarest, a kubai Ibrahim Ferrert és Omara Portuondót, a román Taraf de Haidouksot vagy a perui Susana BacátÉ - hát még, ha valaki előkerülne tőlünk is!

Ezek a felvételek természetesen televíziós stúdióviszonyok: gyártásvezetők, kamerák, csapók, zölden meg kéken világító neoncsövek közepette készültek. Ne kelljen mondanom: az a mélység és az a spirituális vonzerő, ami a világzenétől szinte elválaszthatatlan, ebben a közegben nem szívesen mutatkozik meg, és amúgy is, többnyire populáris tánczenékkel van dolgunk. De így sem "ússzuk meg" csodák és hátborzongató intimitások nélkül. Sevara Nazarkhan üzbég énekesnő a maga kéthúros lantjával, az indiai Sheila Chandra pusztán a hangjával, a brazil Bebel Gilberto vagy a mali Salif Keita egy szál gitárral ügyel, hogy a világért se feledhessük, mi tenyészik a showbusinessen túl. S hogy milyen az, amikor elakad a szavunk. Felfedezni a törékeny Sevarát ennyi ágyú közt, már megérte.

Illetve: így teljes a tabló.

Warner Music, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.