Film: A lóerős Csődör (Felpörgetve)

  • - turcsányi -
  • 2002. augusztus 15.

Zene

Csakúgy éget a közlésdüh, nem is tudom, mivel kezdjem, Mogyoróddal vagy Pomázzal, a Csődörrel vagy Beckhammel. Ez ám a mozi, elég vacak, különösen az elejét nehéz kibírni, s onnan se javul éppenséggel: jöjjön a Csődör.
Csakúgy éget a közlésdüh, nem is tudom, mivel kezdjem, Mogyoróddal vagy Pomázzal, a Csődörrel vagy Beckhammel. Ez ám a mozi, elég vacak, különösen az elejét nehéz kibírni, s onnan se javul éppenséggel: jöjjön a Csődör.

Sylvester Stallone régen volt látható moziban, vagy nem régen, csak annyira feledésre méltót alkotott, hogy érzéki csalódott vagyok. Ez nem is érdekes, szidni őt lehet kötelező. A Rocky óta nem olvastam róla mást, csak azt, hogy ebben a filmjében is milyen halvány alakítást nyújtott, meg abban is, hogy ilyen Arany Franciakulcsot meg olyan Ezüst Maszlagot kapott a legrosszabb alakításért. Micsoda hülyeség! Mintha legalábbis mindannyiszor Hamlettal vagy Versinyinnel próbálkozott volna az a nyomorult. Tessék mondani, mi lett volna annak a jelentősége, ha az Állj vagy lő a mamám főszerepében a fénykorát élő Sir John Gielgud domborít, vagy Stallone alakít benne akkorát, hogy elsül a falon a Sztanyiszlavszkij-módszer? Kit érdekel, hogy milyen színész, ha nem is az, más. Lesz a tévében megint Rocky, mind az öt, várom, mint a spanyol körversenyt.

A darab formabontó kicsit, régen az ezért-azért visszavonult dreckhausernek legalább 3-4 percig könyörögni kellett (volt, akit meg is zsaroltak, borzalom), hogy ugyan tegye már le a hobbiesztergát, és jöjjön vissza egykori kudarcai színterére, hogy a dolgok végre rendben menjenek. Oh, jóságos ég, most Slynak elég egy gyors telefon, hiába, ő se a régi.

Az autóverseny-szcénában vagyunk, abban a szakágban, ami tán Amerikában a legnépszerűbb. Fittipaldi meg még néhány híres családtag intézkedik benne, ismeri a fene, komolynak látszik, van benne tolókocsis csapatfőnök, nyilván kötelező, Burt Reynolds. Ha meggondolom, annak idején a stúdió őt akarta Rockynak is, de Sly ragaszkodott, most egy gyékényen: a világ egy zsemle a zsebükben.

Visszamegy az öreg, rendbe teszi a dolgokat, fölszed egy újságírócsajt, de a végén ő állja a cechet, szerintem nem érte meg, ne csinálják utána.

Höhö, a forgalmazó érti a dolgát, akkor hozakodik elő a dolgozatával, amikor a Hungaroring aszfaltján épp csak lebőgnek a motorok, gondolom, Schumacher kicsit beleköpött a levesbe, hogy így per praecox lett csampion, de mindez smafu ahhoz képest, hogy nemsokára láthatunk egy remeklést valami focizó egzotikus spinéről (Moldova is írt effélét), az lesz a címe, hogy Csavard meg, mint Beckham, vagy valami ehhez valamennyire hasonló. Nos, kérem, ez feltétlenül késői nevezésnek minősül, lévén, de látták már maguk is szerdán, állat volt a Zete, mint egy Gárdonyi-hős. Azt csodálom, hogy Zalaegerszeget még nem keresztelték át Zalalövőnek, ha már sporttárgyú a vizsgált mozimű.

Viszont, ha mi már így beleevickéltünk a topográfiába, ne hagyjuk szó nélkül Pomázt, ezt a történelem viharai által távolról sem negligált Pest megyei kisvárost, mely gyümölcsfáiról kapta a nevét, és a fővárosból akár turisztikai, akár lakhatási célokkal kimenekülők kedvelt célpontja. Fél óra HÉV-vel, elég tigris, és működik egy tűzoltóegylet is, jobb félni, mint megijedni, a vörös kakas aligha válogat, de azért néha megpihen.

Nos, ez alatt az idő alatt a lánglovagok újságot csinálnak, bírom nagyon, az aktuális vezércikk elmenne itt is szerkinek simán, de ez csak a beugró, közölnek egy bojkottfelhívást. Számomra autóversenyügyekben azóta ez az irányadó: szerintük hogy Barichello előreengedte Schumachert, az akkora disznóság volt, ami már cselekvést követel. Fölszólítanak mindenkit, hogy ne vegyen egyetlenegy Ferrarit se ezentúl. Benne vagyok!

Sőt, a mozijegyet is meggondolom, ha megint autóversenyről szól majd egy film.

- turcsányi -

Forgalmazza a Best Hollywood

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”