Film: Pepin, a gall (Pofa be!)

  • - ts -
  • 2004. január 22.

Zene

Nem átallom: betegre röhögtük magunkat, majdnem végig, ezerszer látott francia burleszk a nagyszívű, ám elmegyenge balfácánról egy erre szakosodott majsztró elővezetésében, korunk két bálványszínészével, mi is kéne még? Tényleg semmi, de azon talán érdemes lenne elmorfondírozni, mi is lehetett volna ebből, ha rendesen megcsinálják. Nyilván szinte ugyanez, de azért mégis. Tán kicsit más.
Nem átallom: betegre röhögtük magunkat, majdnem végig, ezerszer látott francia burleszk a nagyszívű, ám elmegyenge balfácánról egy erre szakosodott majsztró elővezetésében, korunk két bálványszínészével, mi is kéne még? Tényleg semmi, de azon talán érdemes lenne elmorfondírozni, mi is lehetett volna ebből, ha rendesen megcsinálják. Nyilván szinte ugyanez, de azért mégis. Tán kicsit más.

Gondolom, úgy lehetett, hogy valakinek támadt egy ötlete, mi lenne, ha Depardieu és Reno ökörködnének valami tisztes összeg (húszmillió euró) megszerzésének céljából, a szófosó bolond és a hallgatag nehézfiú, jaj, ez bizony csuda klassz, épp rá is ér a veterán rendező, aki anno Pierre Richard és Gerard Depardieu hasonigényű dolgait forgatta, nosza csapjunk bele. S az ideát vad geggelés követte, majd üstöllést forgatás. A nagy nekibuzdulásban egy kicsit elfelejtettek forgatókönyvet írni, sebaj, egy olyan tapasztalt szakelem, mint Francis Veber biztosan jó mozit csinál egy brainstorming jegyzőkönyvéből is. Nagyot nem tévedtek, de letagadhatatlan, hogy egy összecsapott, befejezetlen komédia lett a vége, amiben a fiúk persze megint zseniálisak, ahogy az már szokásuk nekik. A befejezetlenséget meg nyugodtan betudhatjuk a siker őszinte és bőszemű reményének, mit tesz isten, ebből tán még egy dögös kis folytatás is kikerekedhet, előfordul az manapság mindgyakran. Alig várjuk.

Az idei tél második olyan darabja ez, melyben a nagy Gerard-t komédiázni látjuk, nekem a Balhé jobban tetszett, leginkább az idengenbeli (Chicago) mérkőzés és Johnny Hallyday miatt. Ám az biztos, Depardieu remek nevettető. De miért? Talán elfogytak a francia történelem és kultúrhistória héroszai, mindet eljátszotta már Vidocq-tól Napóleonig? (Most, hogy lefogyott szépen, De Gaulle is jöhetne, az orra voltaképpen megvan hozzá.) Vagy, ami talán kicsit rosszabbul hangzik, Tati hazájának elfogytak a nemzetközileg is piacképes komikusai, sehol egy Fernandel? Funés, Bourvil, hol vagytok? Még egy incifinci Couluche se csörtet a csalitban, nemhogy 4, egy Charlotte sincs sehol. Lám, van élet utánuk is. Hívják Depardieu-t! Szóljatok a köpcösnek!

Persze a totális foci múlt századi sikere óta tudható, az univerzális tehetségeké a pálya, az a menő, aki ugyanolyan jól támad, mint védekezik, s ha kell, a hálóőr posztján is megállja a helyét. Jean Renót sem most látjuk először komédiában. És ugyan kinek hiányzik Funés mondjuk a gonosz Javert szerepében, hogy Johanna főinkvizítoráról már ne is beszéljünk.

Összegezve a tapasztaltakat, mindenkit csak arra biztathatunk, menjen röhögni. Nyolcvanöt perc az egész, kész főnyeremény.

- ts -

Forgalmazza a Best Hollywood

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.