rés a présen

Folyamatosan kirándulunk

Turjányi Miklós fesztiváligazgató

  • rés a présen
  • 2016. július 2.

Zene

rés a présen: Miért kell szeretnünk a Zemplént?

Turjányi Miklós: Magyarország legszebb tája. Tele különleges helyekkel, értékes emberekkel. Mindenki hallotta már a közhelyeket, hogy világhírű a tokaji bor, hogy Sárospatak a Bodrog-parti Athén, de ezek a valóságban sokkal mélyebb tartalommal bírnak. Számtalan szépséget, felfedeznivalót rejt az országnak ez a méltatlanul háttérbe szorult térsége. Ezért is épül fel úgy a fesztivál, hogy ne csak egy alkalomra, egy programra csábítsa a Zemplénbe az érdeklődőt. Folyamatosan kirándulunk, mindennap egy másik részletét mutatjuk meg a vidéknek, hol egy Árpád-kori kicsi templom, hol egy kastély barokk terme, máskor egy pince hűvös mélye várja a vendégeket, és ezek után minden este egy nagy koncert, a pataki vár egyedülálló akusztikájú udvarán vagy a Tokaj Fesztiválkatlan 2500 fős nézőterén. Érdemes tehát több napra érkezni.

rap: Vannak stabilan visszajáró vendégművészeitek, közönségetek?

TM: Mivel a zempléni a kicsik között nagy, a nagyok között pedig kicsi fesztivál, minden évben gondosan kell összeválogatnunk a fellépők névsorát. Pont azért is, mert egyre több a visszatérő vendégünk. Vannak stabil résztvevőink, mint a fesztivált egykor alapító Liszt Ferenc Kamarazenekar vagy a jelenlegi rezidens együtteseink, a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság. Emellett a kamara- és dzsesszkoncertek fellépői között is mindig akad visszatérő vendég. A közönség pedig már látatlanban elfogadja a programot, és év elején lefoglalja szállásokat.

rap: Mikor lesz az idei fesztivál, és mik a „szenzációi”?

TM: Az idei a 25. fesztivál, és szerencsére a támogatóink is méltányolják ezt, így a jubileumi rendezvénysorozatunkba több nagyprodukciót, nagyszabású filmzenekoncertet, operát, operettet, táncprodukciót tudtunk beilleszteni. Többségük a két emblematikus helyszínünkön, a sárospataki Rákóczi-vár udvarán, illetve a Tokaj Fesztiválkatlanban lesz. Az augusztusi programokat megelőlegezve, június 25-én lesz a John Williams Filmharmonikusok szuperkoncert, majd július 16-án a Győri Balett koreográfiáival Ravel Bolerója és Orff Carmina Buranája megy a tokaji katlanban. A fesztivál idén augusztus 12. és 21. között várja a vendégeit közel 40 helyszínen több mint 60 programmal. A nyitókoncertre, augusztus 12-ére Bartók Béla Kékszakállúját választottuk, mely a sárospataki várudvarban lesz. Az Operettszínház társulata 13-án Tokajban lép fel a Mágnás Miskával. Rossini Sevillai borbélyát épp 200 éve mutatták be Rómában. A 19-i tokaji előadás különlegessége nemcsak a kettős jubileum és a kiváló előadói gárda, hanem az is, hogy Bernáth József sztárséf a produk­cióhoz kapcsolódóan egy Gourmetpartyt rendez à la Rossini.

rap: Van álmod, ami még nem valósult meg itt?

TM: Egyszer talán eljön egy olyan kultúrafinanszírozási rendszer, amiben stabilan, időben tudhatjuk, hogy mekkora költségvetésből állíthatjuk össze optimális esetben ilyenkor már a következő évi rendezvénysorozatunkat. Akkor lehetőségünk adódna nem­zetközileg jegyzett, külföldi művészeket, társulatokat is meghívni, és bele tudnánk kerülni turisztikai katalógusokba. Ez a jelenlegi, teljesen bizonytalan és nagyon későn, sokszor csak a rendezvényt közvetlenül megelőző hetekben konkretizálódó költségvetéssel lehetetlen. Főképp a német nyelvterület irányába van óriási lemaradásunk. A másik álom túlmutat a fesztiválon. Tokaj-Hegyalja és Zemplén megérdemelne egy, a teljes nyári szezonon átívelő, magas színvonalú, a kulturális turizmust valóságosan megvalósító rendezvénysorozatot. Szívesen lennék egy ilyen elindítója, felépítője.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.