folyóirat - ANBLOKK - MEGFIGYELÉSI ÜGYEK

  • - karafiáth -
  • 2009. június 25.

Zene

Tavaly decemberben jelent meg az anBlokk első két (összevont) száma. Az új folyóiratot az anBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi Egyesület adja ki, tagjai (így a lap szerkesztői és írói) nagyrészt doktoranduszok, fiatal tudósok, akiknek az a küldetésük, hogy fontos közéleti problémákhoz szóljanak hozzá a publicisztika eszközeivel.
Tavaly decemberben jelent meg az anBlokk elsõ két (összevont) száma. Az új folyóiratot az anBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi Egyesület adja ki, tagjai (így a lap szerkesztõi és írói) nagyrészt doktoranduszok, fiatal tudósok, akiknek az a küldetésük, hogy fontos közéleti problémákhoz szóljanak hozzá a publicisztika eszközeivel. Nem tudományos folyóiratról van szó tehát, a cél, hogy olyan cikkek és konkrét lapszámok szülessenek, melyek az adott témát (tematikus lapszámokról beszélünk) a kultúra és a társadalomtudományok felõl, elemzõ jelleggel, de olvasmányosan és vitára indítóan tálalják. Ennek jegyében szólalt meg az elsõ szám, melynek témája a rendszerváltás volt, és ezt a szemléletet tükrözi az új, az ügynökkérdést taglaló legfrissebb is. A Megfigyelési ügyek fõ tétje a másképp megszólalás: törekvés egy új beszédmód kialakítására. A szerkesztõk és szerzõk szándéka szerint érdekes és releváns lehet nem az ügynök személyén, hanem a megfigyelés gyakorlatán keresztül tekinteni a problémára. Ebbõl kiindulva az új lapszám három blokkra tagolódik. Az elsõ részben arról olvashatunk, hogy a magyar publicisztikai gyakorlatban miképp indulnak ki mindig az ügynök személyébõl, és hogyan születnek így morális ítéletek az ügyek felett. Berkovits Balázs írása (Erkölcstelen besúgók, tehetséges áldozatok, áldozatos erkölcsbírók) alapos perspektívatágító elemzés, érdemes ezzel kezdeni. A második blokkban egy konkrét eset, az úgynevezett indián ügy kerül terítékre, elemzésekkel, beszélgetésekkel, az érintettek megszólalásával, a harmadik blokk pedig ennél is tovább megy, kinyit, kibontakozik a téma, a mindennapi megfigyelések irányába mozdulunk el, a térfigyelõ kamerák, a dokumentumfotózás, a "Nagy Testvér kistestvére" felé. Így lesz kerek az egész. Sokrétû elemzések, izgalmas képanyag, világos koncepció. Egy lap, amire érdemes figyelni.

93 oldal, 900 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.