mi a kotta?

Gyere, kis szűz, a kasomba

  • mi a kotta
  • 2012. április 1.

Zene

"Pohja tündérszép leánya,

Földnek fénye, víz világa

Fenn ül, ím, az égnek ívén,

Menny karéján tündökölvén

Tisztán-tiszta rend ruhában,

Fényesen fehér gúnyában;

Aranygyolcsot sző, szövöget,

Ezüst végvásznat remeket."

Így bukkan elénk a Kalevala 8. rúnójában az Észak, vagyis Pohjola lánya, aki Vejnemöjnen legfentebb idézett bizalmas kérlelésére kérdéssel felel ("Minek kis szűz a kasodba?"), majd pedig változatos próbákkal veszi el a "komoly öreg" szerelmes kedvét. A szivárványon ücsörgő hajadon és széptevője ezen a héten a londoni székhelyű pompás Philharmonia Zenekar koncertjén fog jelentékeny szerephez jutni, hiszen a nagyszerű Esa-Pekka Salonen által dirigálandó programot Jean Sibelius 1906-os szimfonikus költeménye, a Pohjola lánya nyitja majd (Nemzeti Hangversenyterem, március 5., fél nyolc). Észak mitológiai szép leányát azután észak valóságos szép leánya követi a dobogón, minthogy második szám gyanánt a norvég Vilde Frang (képünkön) szólójával halljuk majd a finn komponista - egykoron a 13 esztendős Vecsey Ferike által diadalra vitt - d-moll hegedűversenyét, hogy a szünet után végül a bécsi klasszikáig ereszkedjen a műsor: persze csupáncsak földrajzi értelemben, hiszen Beethoven fenséges Hetedikjéről szólván másként aligha érthetnénk az alászállást.

A Kalevalában, mint emlékezhetünk, a világtojásé a főszerep a teremtéstörténetben, ám köztudomás szerint léteznek más elképzelések is e nagy jelentőségű kezdő mozzanat fölvázolására. Az egyik legelterjedtebb és széles körben mindmáig tisztelt koncepciót vasárnap este Joseph Haydn időskori nagy alkotása idézheti elénk: A teremtés oratórium, amely Vashegyi György együtteseinek előadásában érvel majd meggyőző fennhangon Isten jól végzett munkája mellett (Nemzeti Hangversenyterem, március 4., fél nyolc). Ha a finn népi eposztól a hősi tematika ugyancsak erősen kultivált irányába haladnánk, akkor a Concerto Budapest és Kocsis Zoltán keddi hangversenye kínálkozik, az est második részében Csajkovszkij Manfréd-szimfóniájával, középpontjában Byron drámai költeményének egyszerre emberfeletti és bűnök emlékétől gyötört hősalakjával (Nemzeti Hangversenyterem, március 6., fél nyolc). Ám nem kevésbé izgalmasnak ígérkezik a program első fele, hiszen Szergej Rahmanyinov 3. zongoraversenyét a voronyezsi születésű Kirill Gerstein játssza majd, aki a 2001-es Arthur Rubinstein Zongoristaverseny megnyerése óta győzelmek egész sorával büszkélkedhet.

Még szintén a fiatal s egyszersmind máris sokat bizonyított tehetségek közé számítható Gyöngyösi Levente is, akinek II. szimfóniájával rövid időn belül immár másodszor vendégszerepel Budapesten a művet szívügyének tekintő Miskolci Szimfonikus Zenekar (Nemzeti Hangversenyterem, március 3., fél nyolc). A Kovács László vezénylete alatt koncertező együttes Gyöngyösi szimfóniáját követően Oláh Kálmánt és az ő dzsesszes Passacagliáját szólítja a pódiumra, hogy végül az Újvilág szimfónia előadása szegje majd be a kortárs és az örökzöld számokat okosan elegyítő hangverseny programját.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.