Hangadó melléklet - rés a présen

Hang-áhítat

Bubnó Tamás, a Szent Efrém Férfikar vezetője

  • rés a présen
  • 2015. június 14.

Zene

rés a présen: Az idei Egyházzenei Fesztivál (május 20–24.) középpontjában a keleti keresztény egyházak énekkari hagyománya áll. Önhöz igen közel áll ez a hagyomány.

Bubnó Tamás: Édesapám és mindkét nagyapám görög katolikus pap volt, családunkban a bizánci rítus „megélése” a mindennapok elválaszthatatlan része volt. Úgy gondolom, hogy aki ebben nevelkedik, az legfeljebb elfordulhat tőle, de nem felejtheti el, míg csak él. Nagy áldás számomra, hogy a Szent Efrém Férfikarban kollégáimmal – köztük Márk és Lőrinc fiammal – kutathatjuk és bemutathatjuk ezt a csodás örökséget. Ebből merít a Con Spirito Egyházzenei Fesztivál, amelynek öt napja alatt a látogatók bepillanthatnak a bizánci rítusú egyházművészet sajátos világába.

rap: Melyek lesznek a fesztivál legérdekesebb koncertjei?

BT: Mindegyik az lesz. Nyíregyházán Rachmaninov Éjszakai virrasztás című remekművével nyitunk a Nika Kamarakórus és a Szent Efrém Kórus előadásában, Rajk Judit és Komáromi Márton szólóival. A szentpétervári Optina Pustyn Férfikart – benne a csodás mély basszus szólistával, Vladimir Millerrel – az egész világon ismerik. Pécsett és Nyíregyházán az orosz egyházzene négy évszázadát felölelő koncertet adnak. Ugyancsak nagy nemzetközi elismertséggel bír a Kijev Kamarakórus, Mikola Hobdics vezetésével. Saját, ukrán hagyományuk legszebb kompozícióit szólaltatják meg Sopronban, Máriapócson és Debrecenben. S meg kell említenem a Lautitia Kóruscsaládot Nemes József barátom irányításával, akik a debreceni Szent Efrém Görög Katolikus Iskolában tevékenykednek, s a legutóbbi budapesti kórusversenyen „taroltak” – aki már hallotta őket, az tudja, hogy nem véletlenül… Hajdúdorogon és Debrecenben hallhatják őket. A fesztivál zárónapján pedig Máriapócson Fülöp metropolita celebrálja a pünkösdi Szent Liturgiát a Szent Atanáz Kórus szolgálatával. S lesz még ikonkiállítás és a fesztivál keretében megrendezik a Magyarországi Görög Katolikus Kórusok Találkozóját is. Nyugodtan kijelenthetem, hogy hazánkban soha nem volt még ilyen gazdag a keleti keresztény zenét bemutató fesztivál. Hálás vagyok a Filharmónia Magyarországnak, hogy most ez megvalósulhat.

rap: Mit adhat az egyházzene a tételes vallásoktól távol álló hallgató számára?

BT: Ezt nem tudom pontosan. Azt viszont tudom, hogy ateista Efrém-rajongók szép számmal vannak. Valamint jó néhány Moszkvában vagy Leningrádban tanult, a vallástól távol álló ember visszaemlékezéséből kitűnik, hogy örök élményt jelentett számukra egy-egy 2-3 órás ortodox ünnepi szertartás. Az Úr útjai kifürkészhetetlenek.

rap: Az ön nevéhez fűződik az Orientale Lumen koncertsorozat is. Mit ígér a sorozat május 31-ei eseménye?

BT: A negyedik évadunkat záró, az ortodox pünkösd ünnepén a Szent István-bazilikában megrendezendő hangverseny a 15. Orientale Lumen-koncert. Különlegessége, hogy nem énekes szólista vagy kórus a vendég, hanem az Amadinda Ütőegyüttes. Bizánc hagyománya szerint az istentiszteleteken két kórus szolgál. Ez most egy rendhagyó „hang-áhítat” lesz, ahol az egyik kórus – az Efrém – különféle nyelveken, szavakkal, a másik „kórus” – az Amadinda – hangszerekkel végzi a szolgálatot. Lesz Athos-hegyi monostori ének, szláv, örmény, grúz, arab zene, s magyar művek, köztük ősbemutató is. S persze a közönség bizonyos helyeken most is bekapcsolódhat, ami az Orientale Lumen sorozatban immár hagyomány.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.