Hangadó melléklet - rés a présen

Hang-áhítat

Bubnó Tamás, a Szent Efrém Férfikar vezetője

  • rés a présen
  • 2015. június 14.

Zene

rés a présen: Az idei Egyházzenei Fesztivál (május 20–24.) középpontjában a keleti keresztény egyházak énekkari hagyománya áll. Önhöz igen közel áll ez a hagyomány.

Bubnó Tamás: Édesapám és mindkét nagyapám görög katolikus pap volt, családunkban a bizánci rítus „megélése” a mindennapok elválaszthatatlan része volt. Úgy gondolom, hogy aki ebben nevelkedik, az legfeljebb elfordulhat tőle, de nem felejtheti el, míg csak él. Nagy áldás számomra, hogy a Szent Efrém Férfikarban kollégáimmal – köztük Márk és Lőrinc fiammal – kutathatjuk és bemutathatjuk ezt a csodás örökséget. Ebből merít a Con Spirito Egyházzenei Fesztivál, amelynek öt napja alatt a látogatók bepillanthatnak a bizánci rítusú egyházművészet sajátos világába.

rap: Melyek lesznek a fesztivál legérdekesebb koncertjei?

BT: Mindegyik az lesz. Nyíregyházán Rachmaninov Éjszakai virrasztás című remekművével nyitunk a Nika Kamarakórus és a Szent Efrém Kórus előadásában, Rajk Judit és Komáromi Márton szólóival. A szentpétervári Optina Pustyn Férfikart – benne a csodás mély basszus szólistával, Vladimir Millerrel – az egész világon ismerik. Pécsett és Nyíregyházán az orosz egyházzene négy évszázadát felölelő koncertet adnak. Ugyancsak nagy nemzetközi elismertséggel bír a Kijev Kamarakórus, Mikola Hobdics vezetésével. Saját, ukrán hagyományuk legszebb kompozícióit szólaltatják meg Sopronban, Máriapócson és Debrecenben. S meg kell említenem a Lautitia Kóruscsaládot Nemes József barátom irányításával, akik a debreceni Szent Efrém Görög Katolikus Iskolában tevékenykednek, s a legutóbbi budapesti kórusversenyen „taroltak” – aki már hallotta őket, az tudja, hogy nem véletlenül… Hajdúdorogon és Debrecenben hallhatják őket. A fesztivál zárónapján pedig Máriapócson Fülöp metropolita celebrálja a pünkösdi Szent Liturgiát a Szent Atanáz Kórus szolgálatával. S lesz még ikonkiállítás és a fesztivál keretében megrendezik a Magyarországi Görög Katolikus Kórusok Találkozóját is. Nyugodtan kijelenthetem, hogy hazánkban soha nem volt még ilyen gazdag a keleti keresztény zenét bemutató fesztivál. Hálás vagyok a Filharmónia Magyarországnak, hogy most ez megvalósulhat.

rap: Mit adhat az egyházzene a tételes vallásoktól távol álló hallgató számára?

BT: Ezt nem tudom pontosan. Azt viszont tudom, hogy ateista Efrém-rajongók szép számmal vannak. Valamint jó néhány Moszkvában vagy Leningrádban tanult, a vallástól távol álló ember visszaemlékezéséből kitűnik, hogy örök élményt jelentett számukra egy-egy 2-3 órás ortodox ünnepi szertartás. Az Úr útjai kifürkészhetetlenek.

rap: Az ön nevéhez fűződik az Orientale Lumen koncertsorozat is. Mit ígér a sorozat május 31-ei eseménye?

BT: A negyedik évadunkat záró, az ortodox pünkösd ünnepén a Szent István-bazilikában megrendezendő hangverseny a 15. Orientale Lumen-koncert. Különlegessége, hogy nem énekes szólista vagy kórus a vendég, hanem az Amadinda Ütőegyüttes. Bizánc hagyománya szerint az istentiszteleteken két kórus szolgál. Ez most egy rendhagyó „hang-áhítat” lesz, ahol az egyik kórus – az Efrém – különféle nyelveken, szavakkal, a másik „kórus” – az Amadinda – hangszerekkel végzi a szolgálatot. Lesz Athos-hegyi monostori ének, szláv, örmény, grúz, arab zene, s magyar művek, köztük ősbemutató is. S persze a közönség bizonyos helyeken most is bekapcsolódhat, ami az Orientale Lumen sorozatban immár hagyomány.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."