Lemez

Kedvencek élén

Roger Daltrey: As Long as I Have You

Zene

A The Who énekesének örökkévalósági státuszához nem férhet kétség, mégis erős túlzás lenne olyan szupersztárokkal egy napon említeni, mint Robert Plant, Ozzy Osborne vagy Ian Gillan.

Pedig Daltrey-nak mindene megvolt, hogy felülmúlja ezeket a nótafákat. Szőke bozontjával, világító kék szemével annak a zenekarnak volt a frontembere, amelyik sokáig a harmadik volt a Beatles és Stones után, ők írták az első hard rock himnuszt (My Generation, 1965) és az első rockoperát (Tommy, 1969), de Daltrey főszerepeket is kapott, még Liszt Ferencet is eljátszhatta Ken Russell Lisztomania (1975) című filmjében. Ráadásul énekelni is megtanult, de talán éppen ez lett a veszte. Mert igaz, hogy mindig biztonsággal közlekedett az oktávok között, de a hangjából hiányzott a könnyedség, az a bizonyos spiritusz.

Szó sincs arról, hogy Daltrey rossz énekes lenne, sőt 70 fölött mintha nem is lenne más ambíciója, mint azzal hencegni, micsoda karbantartott torok az övé. 2014-ben a szintén veterán Wilco Johnsonnal (a Dr. Feel­goodból) készített albumot, 2015-től mostanáig a The Who-val turnézott. (A The Who rajta kívül immár Pete Townshend zeneszerző-gitárost jelenti meg egy rakás vendégzenészt – Keith Moon dobos 1978-ban, John Entwistle basszusgitáros 2002-ben halt meg.) Mostani szólólemezén (km. Pete Townshend) viszont hiába keresnénk zenekara rockos hangzását. Az As Long as I Have You amolyan „töltök egy órát kedvenceimmel” válogatás, ami főleg az 1960-as évek soulelő-adói előtt tiszteleg. A címadó dalt eredetileg a méltatlanul elfeledett Garnett Mimms énekelte 1964-ben, a Led Zeppelin is műsoron tartotta, de Daltrey előadásában olyan érzésünk lesz, mintha Tom Jonest akarná lenyomni. Sajnos ez a hozzáállás később sem nagyon változik, különösen Stephen Stills How Far, Joe Tex The Love You Save, mindenekelőtt Stevie Wonder You Haven’t Done Nothing című számaiban zavaró ez a bravúroskodás. Kész szerencse, hogy hősünket az Into My Arms című Nick Cave-balladában nem ragadja el a hév, és két saját szerzeményében, a Certified Rose-ban és az Always Heading Home-ban sem viszi túlzásba az üvöltözést. Ennek ellenére az As Long as I Have You egyetlen tanulsága annyi, hogy ami jól áll Van Morrisonnak vagy Eric Burdonnek, az Roger Daltrey-nak nem.

Polydor, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.