könyv - Cieger András: Politikai korrupció a Monarchia Magyarországán

  • B. I.
  • 2011. augusztus 18.

Zene

"Nem okos világ ez a mai. De hát iszen a tegnapi se volt okos.
"Nem okos világ ez a mai. De hát iszen a tegnapi se volt okos. És bizonyára nem lesz az a holnaputáni sem. Ebben van valami vigasztaló." A dualizmus kori ország legjobb ismerõjének, Mikszáth Kálmánnak e kesernyés mondata akár a mottója is lehetne Cieger András munkájának, hiszen e kötetet nehéz úgy olvasni, hogy arról ne a jelen jusson minduntalan eszünkbe. (Hogy mást ne mondjunk, a borítón egy korabeli Széll Kálmán-karikatúra látható.) A szerzõ érdeme, hogy ezzel együtt sem esik (az amúgy kétségtelenül olvasóbarát) direkt analogizálás csapdájába: az 1867-1918 közötti Magyarország néhány nagy korrupciós ügyének a vizsgálata jóval több, mint szórakoztató, áthallásos esettanulmányok sora. Cieger András aprólékosan rekonstruálja a különbözõ ügyeket (például Zichy-Ferraris Viktorét, Lónyay Menyhértét, a "frakkos bandáét", Szapáry Lászlóét, vagy éppen a kifejezetten gazdasági természetû eseteket), és nem pusztán a korrupciós folyamat, hanem a nagy leleplezések és nyilvános botrányok mechanizmusát is igyekszik föltárni. A lejáratási akciók, a pártpolitikai, hatalmi játszmák közvetlen felszíne alatt megmutatni a rendszer strukturális bajait - amikbõl egyenesen következett mindaz, aminek egyik tünete volt a korrupció. Mindent összevetve elmélyült kutatómunka eredménye e remek kis kötet, aminek értékét tovább növeli a világos, könnyed stíl.

Napvilág, 2011, 208 oldal, 3600 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.