könyv - Cieger András: Politikai korrupció a Monarchia Magyarországán

  • B. I.
  • 2011. augusztus 18.

Zene

"Nem okos világ ez a mai. De hát iszen a tegnapi se volt okos.
"Nem okos világ ez a mai. De hát iszen a tegnapi se volt okos. És bizonyára nem lesz az a holnaputáni sem. Ebben van valami vigasztaló." A dualizmus kori ország legjobb ismerõjének, Mikszáth Kálmánnak e kesernyés mondata akár a mottója is lehetne Cieger András munkájának, hiszen e kötetet nehéz úgy olvasni, hogy arról ne a jelen jusson minduntalan eszünkbe. (Hogy mást ne mondjunk, a borítón egy korabeli Széll Kálmán-karikatúra látható.) A szerzõ érdeme, hogy ezzel együtt sem esik (az amúgy kétségtelenül olvasóbarát) direkt analogizálás csapdájába: az 1867-1918 közötti Magyarország néhány nagy korrupciós ügyének a vizsgálata jóval több, mint szórakoztató, áthallásos esettanulmányok sora. Cieger András aprólékosan rekonstruálja a különbözõ ügyeket (például Zichy-Ferraris Viktorét, Lónyay Menyhértét, a "frakkos bandáét", Szapáry Lászlóét, vagy éppen a kifejezetten gazdasági természetû eseteket), és nem pusztán a korrupciós folyamat, hanem a nagy leleplezések és nyilvános botrányok mechanizmusát is igyekszik föltárni. A lejáratási akciók, a pártpolitikai, hatalmi játszmák közvetlen felszíne alatt megmutatni a rendszer strukturális bajait - amikbõl egyenesen következett mindaz, aminek egyik tünete volt a korrupció. Mindent összevetve elmélyült kutatómunka eredménye e remek kis kötet, aminek értékét tovább növeli a világos, könnyed stíl.

Napvilág, 2011, 208 oldal, 3600 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.