könyv - ROSS MACDONALD: ÁLDOZAT KERESTETIK

  • Babiczky Tibor
  • 2008. november 27.

Zene

George Washington, John Adams, Thomas Jefferson, James Madison és James Monroe. 'ket nevezik - összefoglaló néven - a történészek az Egyesült Államok "Alapító Atyáinak".
George Washington, John Adams, Thomas Jefferson, James Madison és James Monroe. 'ket nevezik - összefoglaló néven - a történészek az Egyesült Államok "Alapító Atyáinak". Dashiell Hammett, Ross Macdonald, Raymond Chandler és James M. Cain. 'ket pedig joggal nevezhetné az irodalomtudomány az úgynevezett hard-boiled (kemény) krimi alapító atyáinak. A mûfaj megalkotói és követõi feje tetejére állították a bûnügyi regény bevett sémáit és megoldásait az 1920-as években. A hard-boiled krimi jellegzetessége a mozgalmasság és a szenvtelenség. Ez a - nem kevesek által ponyvának titulált - mûfaj az egyedüli folytatója a realista regényhagyománynak posztmodern korunkban.

Ross Macdonald pedig a nagymesterek egyike. Chandler Philip Marlowe-jához és Hammett Sam Spade-jéhez hasonlóan Macdonald is jelentõs magánnyomozó-karaktert alkotott: Lew Archert. Stílusát lenyûgözõ monológok és briliáns párbeszédek jellemzik. "A legkísértetiesebb stoppos volt, aki valaha is leintett" - szól az Áldozat kerestetik kezdõ mondata. Lew Archer éppen egy csomag elkobzott kábítószerrel igyekszik Sacramentóba, amikor - a haldokló stoppos révén - belekeveredik egy szövevényes bûnténybe. Szerelemféltés, korrupció, irigység, vérfertõzés. Egy elrabolt whiskeyrakomány áll a cselekmény homlokterében. Macdonald legtöbb regényében (beleértve a tárgyalt opust is) a jó- és a rosszfiúk egy lapon szerepelnek, klasszikus értelemben vett igazságtételrõl és világegyensúly-helyrebillentésrõl tehát nem beszélhetünk. Sõt, Macdonaldnél egyáltalán nincsenek válaszok, a megoldott rejtély után keletkezõ ûrben erõsödnek fel leginkább az erkölcsi alapkérdések. Lew Archer azonban fanatikus: minden ügynek a végére jár. Igazán önmagával nem jut semeddig. Az Áldozat kerestetik egyike Macdonald legjobb munkáinak, s most Gy. Horváth László értõ fordításában vehetjük kézbe.

Európa Könyvkiadó, 2008, 272 oldal, 2200 forint

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.