könyv - TARI ANNAMÁRIA: Y GENERÁCIÓ

  • - karafiáth -
  • 2010. július 8.

Zene

Huszonéves társasággal mentem sajtóútra. A témák adottak voltak: mindenki magányos, sehol egy jó pasi, a munkák rémesek, egyik hónapban még itt dolgozol, de nem tudod, mikor repülsz - és persze a közösségi site-ok.
Huszonéves társasággal mentem sajtóútra. A témák adottak voltak: mindenki magányos, sehol egy jó pasi, a munkák rémesek, egyik hónapban még itt dolgozol, de nem tudod, mikor repülsz - és persze a közösségi site-ok. Mit mondjak, vénségesen vénnek éreztem magam fél órán belül. Épp a legjobbkor került a kezembe Tari Annamária könyve. Az alcím (Klinikai pszichológiai jelenségek és társadalmi összefüggések az információs korban) talán jobban eligazítja az olvasót, mirõl is van szó pontosan, bár Douglas Coupland X generáció címû mûve sokaknak fogalom. Az x-ek kábé a mai negyvenesek, akiknek már szembe kellett nézniük az információs kor nehézségeivel, szorongásaival, de akik még nem születtek bele. Az y generáció tagjai a mai huszon-harmincévesek. Kérdés csak az, hogy ezek a fiatalok hogyan tudják érzelmileg követni a felgyorsult világot. Tari Annamária célja ezzel a könyvvel nem csupán egy új generáció sajátosságainak bemutatása, hanem a különbözõ korosztályok közötti megértés elõsegítése is. Jól példázza ezt az elsõ fejezet elõtti képzelt dialógus is (ilyen illusztrációt minden nagyobb egység elõtt találunk), melyben a legidõsebb generáció próbál szót érteni a legfiatalabbal - hiába. Tari könyve érthetõ és olvasmányos, anélkül, hogy ez a taglalt téma felhígításához vezetne. Ez nem újdonság, a szerzõt jól ismerhetjük a különbözõ magazinokból, televíziós mûsorokból, ahol szintén ugyanezzel a könnyedséggel (de nem felületességgel) szól hozzá a legkülönfélébb témákhoz.

Talán sosem volt ilyen gyors és követhetetlen a változás, a mostani y-okat viharos sebességgel követik majd a z-k, csak majd gyõzzék utolérni magukat. Közben pedig mi, x-ek is elgondolkodhatunk. Engem csak az vigasztal, hogy megértettem: nem én vagyok öreg, csak éppen õk nagyon fiatalok.

Jaffa, 2010, 298 oldal, 2940 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.