könyv - W. E. B. GRIFFIN: ELNÖKI PARANCS

  • - ballai -
  • 2009. február 5.

Zene

A hazájában rendkívül népszerű amerikai szerző új sorozattal lep meg. Mármint minket, hiszen Amerikában 2008 végén már a regényfolyam ötödik könyve jelent meg; ami ott a Presidential Agent, az itt Az elnök embere. Griffin olvasói valószínűleg hiányolnák, ha a katonaszereplők nem "ropogósra keményített" egyenruhában tűnnének fel.
A hazájában rendkívül népszerû amerikai szerzõ új sorozattal lep meg. Mármint minket, hiszen Amerikában 2008 végén már a regényfolyam ötödik könyve jelent meg; ami ott a Presidential Agent, az itt Az elnök embere.

Griffin olvasói valószínûleg hiányolnák, ha a katonaszereplõk nem "ropogósra keményített" egyenruhában tûnnének fel. E hõsök nem egyszerûen sétálnak, járnak, mennek, hanem "masíroznak", továbbá (majdnem kivétel nélkül) "tisztek és úriemberek", legtöbbjük "jómódú" (õk így mondják magukról szerényen azt, hogy kõgazdagok). A helyszín a 9/11 utáni egész világ, amelyben az amerikai elnök, sajna, hiába vár hiteles információt akármirõl is a tucatnyi erre specializálódott hírszerzõügynökségtõl, ezért kénytelen megbízni a saját emberét, hogy derítse ki, mi is lett a sorsa egy Angolában ellopott Boeingnek. A feladatot egy Carlos Guillermo Castillo - barátainak: Charley - nevû õrnagyra bízza. Ez a harmincas éveiben járó szõke, kék szemû fiatalember nemcsak nyelvzseni, nemcsak dúsgazdag (hol is lakna Washingtonban, ha nem a Mayflowerben), zöldsapkás, Afganisztánt és Irakot megjárt kitüntetett pilóta, hanem német állampolgár, ráadásul egy amerikai hõs házasságon kívül született fia, aki a tetejébe még fehér házi sajtóbelépõvel is rendelkezik a saját tulajdonában álló lap különtudósítójaként. Titkosszolgálati kódneve nemes egyszerûséggel Don Juan.

Az Elnöki parancs történetvezetésében sok a logikai bukfenc, a párbeszédek zöme töltelék, vagy pedig kifejezetten bornírt ("Két kérdésem lenne önhöz, õrnagy - mondta az elnök. Az elsõ: megkínálhatom egy sörrel?"). Sokat ront a könyv amúgy is igen csekély élvezeti értékén a számtalan félrefordítás, a rengeteg elütés. Charley Castillo hol õrnagy, hol meg õrmester - mintha senki, se szerkesztõ, se korrektor nem olvasta volna el a magyar szöveget. Önök se tegyék.

Fordította Nitkovszki Stanislaw. Gold Book Kft, 2008, 492 oldal, 2999 Ft

*

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.