lemez - BEETHOVEN FIDELIO

  • - csont -
  • 2008. november 27.

Zene

című zaklatott sorsú, mert három verzióban is megírt operájának legutóbbi magyar bemutatója Kovalik Balázs rendezése miatt némi vitát kavart, ám abban megegyeztek az elemzők, hogy az előadás zenei csúcspontja az úgynevezett 3. Lenóra nyitány volt Fischer Ádám dirigálásával.
címû zaklatott sorsú, mert három verzióban is megírt operájának legutóbbi magyar bemutatója Kovalik Balázs rendezése miatt némi vitát kavart, ám abban megegyeztek az elemzõk, hogy az elõadás zenei csúcspontja az úgynevezett 3. Lenóra nyitány volt Fischer Ádám dirigálásával. Nagyon elütõt a Simon Rattle vezényelte felvételrõl sem mondhatunk, bár innen hiányzik az említett, elõször Mahler által az elsõ és második rész közé illesztett nyitány, viszont az eredetileg is az operába komponált zenekari részletek (a mû elején megszólaló nyitány, az induló, a börtönjelenet bevezetõ zenéje) nagy karmesterre vallanak, igaz, e pálca alatt a világ egyik legjobbja, a Berlini Filharmonikusok muzsikál. Nem is szólva a zárójelenetrõl, a 9. szimfónia utolsó tétele és a Missa solemnis elõzményérõl, errõl az igazság gyõzelmét tébolyultan ünneplõ jelenetrõl, amelyben - állítólag! - örökké diadalmaskodik a Jó, és a Gonoszak végleg porba hullanak. Itt, ahol Rattle-nek nem kell megküzdenie rémes szólistáival, hatalmas lendülettel tör elõre a zene, és ilyenkor elhisszük, hogy nagy mû ez a szerencsétlen opera, mely voltaképpen oratórium. Ám alig vagyunk hajlandók erre, amikor a címszereplõ, Angela Denoke szánalmas erõlködését, erõltetett középhangjait (a csúcshangokról hallgasson szemérmesen e kis beszámoló) vagy férje, Florestan (Jon Villars) amuzikális nyökögését hallgatjuk, noha elismerjük, hogy mindkét szerep a leénekelhetetlen határán jár. Na de akkor miért sikerült ez például Klemperer vagy Furtwängler szólistáinak? Rocco szerepében Polgár László ad némi, nagyon-nagyon csekély vigaszt.

EMI Classics, 2 CD, 2008

**

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.