Lemez: Egy szuszra(B‘lga: Jön a Gólem)

  • 2004. április 1.

Zene

A második lemez sorsa gyakorta a gyanakvás: az ugye nem lehet, hogy sikerüljön megint, ami egyszer a körülmények és a bolygók szerencsés együttállása miatt véletlenül összejött. A B‘lga második lemeze például valóban nem lett olyan, hiszen nem is lehetett, mint a legendás, sokat idézett első (Majd megszokod) - meglehet, mások fogják szeretni a Jön a Gólemet és talán másért is, mint amazt. Ennyi legyen is elég a komparativisztikából: a B‘lga új albuma az előzetes félelmek és előítéletek ellenére szellemes és szórakoztató munka - minden további erőfeszítés nélkül, egy szuszra befogadható a summa hetvenvalahány perc, a nagy bólogatás közben pedig egy pillanatra sem érdemes elveszíteni a fonalat, mert minden pillanatban durranhat egy verbális patron az agyunkban.

A második lemez sorsa gyakorta a gyanakvás: az ugye nem lehet, hogy sikerüljön megint, ami egyszer a körülmények és a bolygók szerencsés együttállása miatt véletlenül összejött. A B‘lga második lemeze például valóban nem lett olyan, hiszen nem is lehetett, mint a legendás, sokat idézett első (Majd megszokod) - meglehet, mások fogják szeretni a Jön a Gólemet és talán másért is, mint amazt. Ennyi legyen is elég a komparativisztikából: a B‘lga új albuma az előzetes félelmek és előítéletek ellenére szellemes és szórakoztató munka - minden további erőfeszítés nélkül, egy szuszra befogadható a summa hetvenvalahány perc, a nagy bólogatás közben pedig egy pillanatra sem érdemes elveszíteni a fonalat, mert minden pillanatban durranhat egy verbális patron az agyunkban. Nincs mit tenni, jelenleg a B‘lga gyártja honunkban a legtökéletesebb és legigényesebb zenés kabarét: a srácok a nagy magyar Lebensraumban tallózva valósággal belebotlanak az önmagukban is morbid/szánalmas témákba, a sajátos zsurnalizmus azután rímes formába öntetik, jöhet a ritmus, és már csak nyomni kell a vakert - ez így papíron pofonegyszerű, csak éppen csinálja utánuk, aki tudja. Ne felejtsük el, a három mc (Még5lövés, Tokyo, Bauxit) mellett egyenrangú alkotótárs dj Titusz is: neki köszönhető, hogy kellemes, többnyire jól táncolható zene megy a szövegek alatt: hol diszkófunkra, hol dob & basszusra, hol meg telivér punkra mozdulhat a kéz meg a láb - és akkor nem is szóltunk a zárószámról: a Producer dala Titusz előadásában egy kis gyöngyszem, mely méltó megkoronázása az eddigi gyümölcsöző együttműködésnek. És ne kerülgessük tovább a forró kását: akadnak bőséggel slágerek is a Jön a Gólemen. A Gyere, kislány, gyere parkettet robbantó módosulatban küldi szét az egykori ős-Beatrice-slágert - Csuka Mónika és Bauxit virtuális duettje például egyenesen észbontó. Magától értetődő a Képviselő boogie sikere is (e dalt jelen cikk megírásának előestéjén milliók társaságában élvezhette végig a recenzens a közszolgálati tévé főműsoridejében), pedig ez is milyen egyszerűnek tűnik: agresszív darenbéz alapokon a honanyák és -atyák nevét kántálják az mc-k, eksztázisban, kicsit baromfiudvart idéző hangulatban. Az olyan röpke tréfa, mint a Lottó vagy a Hazakísérlek már csak porcukor a süteményen, akárcsak az Új világ punkalapú evangelizációja vagy a Gáspár Kornél legendás hangjával súlyosbított Az átalakulás vége gabonakörös sci-fi rémdrámája. Nem kell tehát megijedni a Gólemtől: a türelmes befogadó hamarosan ezt a lemezt is megszokja - mi az, hogy.

- minek -

1G Records, 2004

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.