Majdnem Guca (Kocani Orkestar: Gypsy Mambo)

  • m. l. t.
  • 1999. július 8.

Zene

A szerbiai Guca faluban rézfúvós fesztivált rendeznek augusztus végén, épp huszadik éve. Aki arra jár, mintha egy folytatásos Kusturicába csöppent volna, utána hosszabb ideig elvan. Aki nem jár arra, az legalább pótcselekedjék jól: vásároljon rezes lemezeket, egyelőre még felszállóban a kínálat.

A szerbiai Guca faluban rézfúvós fesztivált rendeznek augusztus végén, épp huszadik éve. Aki arra jár, mintha egy folytatásos Kusturicába csöppent volna, utána hosszabb ideig elvan. Aki nem jár arra, az legalább pótcselekedjék jól: vásároljon rezes lemezeket, egyelőre még felszállóban a kínálat.

Mielőtt az elejébe kezdek, mondok párat. A kölni Schäl Sick Brass Band (tavalyi Sziget) Tschupun címmel rukkolt ki, és az ötödik a világzenei rádióslistán, ugyanott a hetedik az angol-indiai The Bollywood Brass Band (azonos című) korongja; ám ezekhez macerás hozzájutni, viszont a Kocani Orkestar harmadik albuma bent van.

A Kocani Orkestarral ugye képben vagyunk (tavalyi Womufe), a Cigányok ideje óta a legtöbbet emlegetett macedón cigányzenekar. A lemezt kísérő füzet is megemlékezik erről a filmszerepről: utána dőltek a turnék Európa- és Balkán-szerte.

A vállalkozás távoli gyökerei a török és a nyugati katonazenekarokhoz vezetnek, hangszerelésében a réz- és nádfúvósoknak egyaránt fontos szerepük van. S mint annyi más esetben, Kocani falu zenekara is egy család köré épült; most Naat Veliov a főnök, illetve - miként a borító jelzi - a "király". Veliov igen jó trombitás, a papája és a nagyapja is az volt, részben tőlük örökölte a repertoárt. Ami egyrészt macedón és szerb népzenékből áll, másrészt meg hagyományosan minden belefér, ami rezesítésre érdemes. Így lehetett az előző lemezük (L´Orient Est Rouge) névadója egy kínai komcsi agitpropdal, míg a Gypsy Mambót egy latin téma ihlette, nem beszélve az Agoniyáról, amit pár hónappal ezelőtt (Ya Rayah címmel) az algériai Rachid Tahától hallhattunk.

A Kocani Orkestar attól baromi jó, hogy egyszerre bír nyers és kifinomult lenni, bivalyul húz (mint szegény embert az ág), közben meg nagyokat rögtönöz, de nem esik szét az istennek sem. Meglehet, a kínai anyaghoz képest ez a Mambo populárisnak tűnik, de hogy Guca helyett megbízható fájdalomdíj, az nem vitás.

m. l. t.

Yeni Dünya Müzik/Wagram/HMK, 1999

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.