rés a présen

„Másképp kellett élni”

Tóth Bernát Réka zenész, lakásszínház-szervező

  • rés a présen
  • 2020. augusztus 16.

Zene

rés a présen: Mikor és milyen céllal indult az AppArtMan LakáSzínház?

Tóth Bernáth Réka: Öt éve kezdtük el Jozifek Zsófia barátommal, aki a Nyitott Kör Egyesület drámatanára is. Összeköltöztünk egy lakásba, és meghívtunk oda előadásokat, illetve koncerteket szerveztünk. Különleges élmény megnyitni a szobádat, a konyhádat ismeretlenek előtt hétről hétre. A legerősebb tapasztalatom az volt vele, hogy az embereknek mennyire szükségük van közösségi terekre, eseményekre és kultúrára is. Tavaly már volt egy vitaszínházi estünk is, amely nagyon népszerű lett, ezért úgy döntöttünk, hogy sorozatot szervezünk belőle. Ezek az esték majd’ mindig egy-egy téma köré épülnek, aztán erről vitatkoznak a hozzánk érkezők. A színházi jelenetek is ezekhez kapcsolódnak, újabb és újabb oldalait mutatva meg az adott témának. Idén februárban kezdődött el a magyarországi színházkultúra témával, aztán az áprilisi következőt már le kellett mondani a vírus miatt.

rap: Volt-e lakásszínház a bezártságban?

TBR: Vitaszínházi esteket kevésbé lehetett online csinálni, így pihentünk. Majd most augusztusban leülünk beszélni arról, hogy szeptembertől hogyan csináljuk tovább. Azt sajnálom, hogy a Budapest Pride-hoz tervezett részt el kellett vetnünk, mert akkor még nem tudtuk, mikorra teszik át az eseményt, hogy június helyett augusztusban lesz.

rap: Tavaly tavasszal kezdted el a Sefarad Triót. Milyen zenét játszotok és kikkel?

TBR: Horváth Győző, aki egyébként kiváló fotós is, darbukán és cajonon, Vázsonyi János, Budapest legendás szaxofonosa altklarinéton játszik, én pedig énekelek meg mindenféle húros hangszereket pengetek. Szefárd dalokat játszunk, és tavaly nyáron már sokfelé jártunk koncertezni. Szerintem csodálatos és magával ragadó zene: ősi és változatos, egyszerre finom és vad, közeli és ismerős, titokzatos és ismeretlen. Zenélni persze könnyebb volt online, úgyhogy Vázsonyi Jánossal két koncertet is adtunk így. Együtt töltöttük a karantént, úgyhogy annyi kellett hozzá, hogy a konyhában felállítsuk a mikrofonokat. Nekem jól is jött, hogy másképp kellett élni pár hónapig. Jó volt a befelé figyelés, a gyakorlás, sok új dalt tanultam meg. Sokkal jobban vagyok most mentálisan is, mint a karantén előtt. Volt időnk, hogy átgondoljuk a hangszerelést, és igyekeztem minél több olyan dalt keresni, amelyet nemcsak gitáron lehet játszani, hanem mandolinon és sazon is. Most majd többet kísérem magunkat az említett hangszereken, János pedig dorombozik is. Főleg a hajdani Oszmán Birodalom területéről vannak az új dalaink. Kutattam zenei anyagok után a neten, de sok szefárd dalszövegkönyvet is találtam, így többször az történt, hogy utólag kerestem a szöveghez dallamot. A kutatás miatt visszamentem már korábban az egyetemre, az antropológia szakra, és tervezem, hogy majd visszatérek Andalúziába, ahol éltem már ezelőtt, de a járvány miatt most ez is csúszik.

rap: Hol lehet hallani benneteket a nyáron?

TBR: A vírus előtt gondolkoztunk, hogy kipróbálunk egy olyan felállást koncerten, amelyben nagydob is lesz, hátha a hallgatóság táncra is perdül. Szerintem a szefárd dalokhoz illik a felszabadultság és az öröm is. De ezzel a projekttel még várni kell. Játszottunk most a szentendrei Kacsakőben, hívtak minket a szentbékkállai Pegazusba, meg a 10 millió fa mozgalom egyéves évfordulójára Kisapátiba. Július 19-én folytatjuk a Balaton-felvidéki turnét Kővágóörsön, ha ott elindul a tervezett hétvégi programsorozat, majd augusztus 22-én a nagymarosi Nomád Bárban lehet hallgatni minket, de sok minden alakulhat még a nyárra és az őszre, ezért érdemes nézni a Sefarad Facebook-oldalán az eseményeket.

rap: Csinálsz mást is?

TBR: Vázsonyi Jancsival dolgoztunk egy popzenekaron, bár azt hiszem, ezt csak mi fogjuk popzenekarnak hívni. Ami biztos: saját dalok, magyarul, baritonszaxofonnal, nagydobbal és gitárral. A doboknál Golovics Ferenc fog ülni. HeuRéka a formáció neve, és április másodikán debütált volna a Béla nevű helyen Budán. Szívfájdalom volt, hogy ezt az első koncertet pont elmosta a járvány, de ennek volt egy karanténduó-változata a konyhánkból A világegyetem első HeuRéka koncertje online címen, ez megtalálható a neten.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.