mi a kotta?

Mind a vérpadig

  • mi a kotta
  • 2017. január 1.

Zene

„A Forradalom tere. A kármeliták leszállnak a kivégzésekhez szállító járműről a vérpad lábánál. […] A nővérek a Salve Reginát majd a Veni Creatort éneklik. Hangjuk nagyon tiszta és erős. A tömeg megrendülten hallgat. Csak a vérpad lába látszik, ahová a nővérek egyenként, folyamatosan énekelve fellépnek, de amint eltűnnek, a kórus egyre halkul. Már csak két hang szól, már csak egy. Ebben a pillanatban a nagy tér másik sarkából felcsendül egy új hang, mely tisztább és még határozottabb, mint a többi volt, mégis van benne valami gyerekes. Aztán megpillantjuk a kis Blanche de la Force-t, amint az előtte szétváló tömegen át a vérpadig lépdel. Arcán nyoma sincs a félelemnek. […] A tömeg hirtelen megmozdul. Asszonyok egy csoportja körülfogja Blanche-t, és a vérpad felé tolja, ahol elvesztjük szem elől. Kisvártatva elnémul az ő hangja is, ahogy előtte elhallgattak egyenként a nővérei is.”

A jakobinus diktatúra idején kivégzett 16 com­piègne-i apáca történetéből kevéssel 1948-ban bekövetkezett halála előtt a katolikus francia irodalmár, Georges Bernanos írt filmre szánt drámai szöveget, ám ahogy az a fenti idézetből is kiderülhetett, a történet végpontja valósággal operaszínpadra kívánkozott. Így is lett: néhány évvel később, 1956-ban Francis Poulenc megkomponálta Bernanos nyomán A karmeliták dialógusait, végén a huszadik századi operatörténet leghatásosabb fináléjával. Ez a remekmű most először szerepel majd az Opera műsorán: Christian Badea vezényletével, Anger Ferenc rendezésében és A kármeliták cím alatt (operaház, de­cem­ber 2., hét óra).

Az első decemberi hétvégén mindazonáltal ígérkezik egy még ennél is szenzációsabb esemény: Cecilia Bartoli ismét koncertet ad majd Budapesten (Nemzeti Hangversenyterem, december 3., fél nyolc)! A csodanő Händel-hősnőket, köztük mitológiai alakokat, valamint magát a Gyönyört fogja megénekelni, s kísérő zenekara ezúttal a Les Musiciens du Prince – Monaco együttese lesz.

S ha ez még mind nem lenne elég, hát a Budapesti Fesztiválzenekar ezen a hétfordulón újra elhozza elénk Leonidas Kavakost, aki Fischer Ivánék társaságában Bartók 2. hegedűversenyét játssza majd (Zeneakadémia, december 3., 4. és 5., háromnegyed nyolc). Külön érdekesség, hogy e koncerteken Bartók zenéje Schubert-darabok, így például az 1820-ban komponált és hangversenytermeinkben vajmi ritkán hallható Varázshárfa nyitány társaságában fog megszólalni. Apropó Bartók és Zeneakadémia: az egyik Kavakos-koncerttel párhuzamosan a Kelemen Kvartett tovább folytatja hangzó összkiadását, a 2., a 3. és az 5. vonósnégyest előadva (Solti terem, de­cember 4., hét óra).

„A koncert után a barátaim elkerültek. A kritikus urak diszkvalifikálták a darabot: visszataszító, formátlan, ízléstelen, elviselhetetlenül disszonáns, leverően közönséges.” Így értékelte Gustav Mahler I. szimfóniája 1889-es budapesti ősbemutatójának fogadtatását, s ha tán túlzott is, alapjában azért nem tévedett. Az utóbb „A titán” címmel is felruházott szimfónia kedden a titánját pár hete elvesztő Nemzeti Filharmonikusok koncertjén hangzik majd fel, a román Cristian Mandeal vezényletével (Nemzeti Hangversenyterem, december 6., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”