Interjú

„Mint a levegővétel”

Boris Brovtsyn hegedűművész

Zene

Az orosz származású virtuóz immár a legmegbecsültebb hegedűsök közé tartozik. Régen elhagyta szülőhazáját, most Bécsben él, a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest egyik koncertjén Dohnányi versenyművének szólistájaként lép fel.

Magyar Narancs: Moszkvában született, zenészcsaládban. Milyen miliő vette körül?

Boris Brovtsyn: Elég sokféle hatás ért, mert a családom két ága nagyon különböző. Apai ágon több generációra visszamenőleg zenészekből áll a család, a déd­apám hegedűs és zeneszerző volt, a taskenti operaház főkarmestere, ahová az 1930-as években Leningrádból költözött, miután megmenekült a sztálini tisztogatásoktól. Anyám egy dél-oroszországi munkáscsaládból származik, akinek a szülei nagyon komolyan vették a gyerekeik jövőjét: őt már tizenegy-tizenkét éves korában Moszkvába küldték, egy jobb élet reményében, ott lett belőle zongorista. A nyaraimat az anyai nagyszüleimnél töltöttem – ez teljesen más világ volt, mint a moszkvai értelmiségi közeg, ahol suttogva beszéltek, és minden nagyon kifinomultnak tűnt. Más volt apám szüleinél Szocsiban, ahol egész nap egyedül játszottam az udvaron. Ők a Bolsoj zenekarában dolgoztak hegedűsként, aztán a ’90-es évek elején, amikor a Szovjetunió összeomlott, és a jövő bizonytalanná vált, Spanyolországba költöztek. Két öcsém velük ment, ma is ott élnek, és spanyolul beszélnek egymással. Tényleg szövevényes a családom története, sok egymásnak ellentmondó szálból áll. Ami a moszkvai gyerekkoromat illeti, erősen zenei közegben nőttem fel, a zene olyan természetes volt, mint a levegővétel. Egészen sokáig nem is gondoltam, hogy a gyerekek mással is foglalkozhatnak. Akkoriban a hasonló foglalkozású embe­rek gyakran laktak egy helyen, mi is, a Bolsoj egyik tömbházában, amely eleve a színház dolgozóinak épült. Több ismert művész is lakott ott, például a karmester Gennagyij Rozsgyesztvenszkij.

MN: Már egészen fiatalon koncertezett. Csodagyerek volt?

BB: Bizonyos mértékig talán igen, de nem tartottam sokkal előrébb, mint mások. Az iskolai osztályomban is voltak gyerekek, akik kiemelkedően jól játszottak – ezt onnan is tudtam, hogy a szülők sajnos gyakran hasonlítgatják össze a gyerekeiket. Elég korán megtanultam, hogy a korai sikerek nem feltétlenül jelentenek garanciát a későbbi sikerekre.

MN: A játékstílusát gyakran hasonlítják a régi nagy virtuózokéhoz, Fritz Kreisleréhez, Mischa Elmanéhoz vagy Nathan Milsteinéhez.

BB: Az biztos, hogy közelebb állnak hozzám a régi iskolák. De nem próbálok semmit újrajátszani vagy rekonstruálni, és nem idealizálom azt a korszakot. Nem érzem magam egyetlen iskola vagy stílus követőjének sem, néhány dologban pusztán relevánsabbnak tartom ezt a régi, arany generációt. Egyszerűen én is hiteles szeretnék lenni a magam eszközeivel.

MN: Mi volt jobb a régi iskolákban?

BB: Régen kevésbé volt akadémikus az előadás, és valahogy jobban kapcsolódott az emberek életéhez. Természetes érzékük volt az időkezeléshez, a zenei mondatok tagolásához. Ezt az ösztönös érzéket Rachmaninov zongorázásában is hallani lehet. Lehet, hogy kisebb volt a megfelelés vágya, kevésbé görcsöltek rá az előadók arra, hogy szeressék őket. Ma, ebben az Instagram-kultúrában, óriási nyomás van azon, hogy valaki azonnal megnyerő legyen. Bár semmi bajom a karizmatikus emberekkel – sőt, nagy ajándék, ha valaki rögtön képes megragadni a figyelmet –, azt látom, hogy sokan, akik ebben jók, hosszabb távon már nem tudják fenntartani az érdeklődést. Én inkább történetmesélőként tekintek magamra. És egy történethez idő kell, nem lehet mindent öt másodperc vagy öt perc alatt elmondani. Sokkal jobban érdekelnek az olyan darabok, amelyeknek van ívük, távlatuk, kibontakozásuk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.