Több kapun át (Purple Prose)

  • m. l. t.
  • 1999. június 24.

Zene

A kilencvenes évek megasztárjai között sokan voltak, akiktől nagyon ki tudtam akadni. Ha bolond vagyok, részemről rendben - olyanokra gondolok, mint a Deep Forest, a Gipsy Kings vagy a Vaya Con Dios. Az utóbbival ugyan elnézőbb vagyok, hiszen már megszűnt, "normális" esetben mégis elképzelhetetlen lett volna, hogy Dani Klein énekesnő új zenekarának megelőlegezzem a fülem. Kényszert alkalmaztak, hál´ isten.

A kilencvenes évek megasztárjai között sokan voltak, akiktől nagyon ki tudtam akadni. Ha bolond vagyok, részemről rendben - olyanokra gondolok, mint a Deep Forest, a Gipsy Kings vagy a Vaya Con Dios. Az utóbbival ugyan elnézőbb vagyok, hiszen már megszűnt, "normális" esetben mégis elképzelhetetlen lett volna, hogy Dani Klein énekesnő új zenekarának megelőlegezzem a fülem. Kényszert alkalmaztak, hál´ isten.

Ennek az új zenekarnak Purple Prose a neve, és pillanatok alatt kiderült, hogy több mint érdekel. Kleinnek elvitathatatlan súly van a hangjában, mégis halál könnyedén bánik vele, semmi nekifeszülés. És most normális palikat, normális zenéket talált hozzá - nagyjából ennyi az egész. Gyakorlatilag véletlenül.

Az úgy volt, hogy négy kiszolgált belga muzsikus, mindenféle ígéret nélkül, csak úgy szakállra muzsikálgatott. Mondhatni, maguk is meglepődtek, annyi mindent összehoztak, ám kiderült az is: kell még egy énekes. Meghallgattak párat, de nem váltak be sorjában. Dani régóta a haverjuk volt, s bár négy évvel a Vaya Con Dios után sem forszírozta a színpadot, diliből megkérdezte: kipróbálnák-e. Hát így.

A Purple Prose palettája a blues, a rock és a sanzon színeiből keveredik ki. Nincs ebben semmi fondorlatosság, semmi hátsó szándék, semmi erőszak - debütáló albuma nem tarol, nem hivalkodik rendkívüli eredetiséggel, nem egy címlapsztori. Viszont kimondottan jó hallgatni. Végig. Nagyon. Dani társait - Thierry Plas: gitár, Jan Cordemans: bőgő, Marc Ysaye: dob, Werner Braito: harmonika - elkerülték a közhelyek, figyelni kell rájuk. Érvényesek, hitelük van, és magába szippant a hangulatuk. A Cowboy Junkies bánik ilyen elegánsan a hagyományaival - no meg a szomorúsággal.

Vannak írók - így Dani egy interjúban -, akik bár évszázadokkal ezelőtt éltek, nem vesztettek a fontosságukból. Akik lélektől lélekig. A dalszövegeiről meg azt mondta: kevésbé személyesek, absztraktabbak, mint korábban - több kapun át megközelíthetők.

Én befértem; innentől csiki-csuki. Csak ne legyen a végén a Vaya Con Diosnak is megbocsátva.

m. l. t.

Purple Prose, Ariola/BMG, 1999

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.