Vér, velő, rózsa - Robert Rodriguez: Terrorbolygó (film)

Zene

A jó nevű kultfilmrendező eddig durván kétfajta művet készített: egyrészt filmtörténeti utalásokban gazdag, emlékezetes, néha zseniális momentumokban bővelkedő stílusgyakorlatokat (Alkonyattól pirkadatig; Desperado; Sin City), másrészt családi mozinak álcázott (alkalmanként azért szórakoztató) baromságokat (Kémkölykök, Cápasrác és Lávalány kalandjai).

A jó nevű kultfilmrendező eddig durván kétfajta művet készített: egyrészt filmtörténeti utalásokban gazdag, emlékezetes, néha zseniális momentumokban bővelkedő stílusgyakorlatokat (Alkonyattól pirkadatig; Desperado; Sin City), másrészt családi mozinak álcázott (alkalmanként azért szórakoztató) baromságokat (Kémkölykök, Cápasrác és Lávalány kalandjai).

A Tarantino-mozi (Halálbiztos; lásd: Vadász, méla les, Magyar Narancs, 2007. május 31.) párjaként készült, s a régmúlt (?) idők trashfilmjeinek tisztelgő Terrorbolygót nehéz lenne hozzárendelni a fenti két halmaz bármelyikéhez - alkalmasint azért, mert maga az alkotó se nagyon tudta, hogy a forgatás (úm. örömfoci) önmagában is szórakoztató voltán túl mi a fenét is akar kihozni belőle. A legújabb Rodriguez-féle freakshow inkább az őrült karakterek csaknem enciklopédikus teljességű felsorolásával igyekszik megfogni: pszichopata orvos hozzá méltó élete párjával, tébolyodott tiszt, megnyomorodott go-go girl, elmebeteg pecsenyesütő (Jeff Fahey jutalomjátéka!), idióta rendőrök és undorító élőhalottak lépnek fel az ép ízlésű publikum nagyobb épülésére. (ha valakit ugyanez zenében is érdekelne, bízvást ajánlhatjuk a nagyszerű Cramps együttes életművét, különös tekintettel a Bikini Girls With Machine Gun című ikonikus szerzeményre.)

A Terrorbolygó vérbeli zombifilm; ilyen esetekben jogos egy kis terminológiai kitérőt tennünk. Ezek szerint legfeljebb csak a voodoo varázslattal reanimált és marionettbábként irányított hulla az igazi zombi, a többi csak sima élőhalott, akit romlásnak indult külleme és öntörvényű viselkedése különböztet meg film- és kultúrtörténeti előzményétől. Mondanunk sem kell, egy virtigli élőhalottas filmben (elég csak Romero klasszikusait szemlélni) nem derül ki, mitől zombult be a város: randán néznek ki, hülyén járnak, embert esznek - miért? Csak! Ezentúl ez a norma, és kész, aki meg nem áll be a sorba, annak előbb-utóbb leszedik a fejét. Rodrigueznél harci gáz a tettes, ami nem túl szellemes megoldás: ennél még a fekete mágia és az űrből jött fertőzés (eddig ez a két dobogós magyarázat) is sokkal életszerűbb. Ugyanakkor alkotói védjegy a frappáns szereplőválasztás; ez most sincs másként. Bruce Willis ezúttal csak negatív mellékszereplő, akit Tarantino perverz zsoldosa egyszerűen lejátszik a vászonról. Az egészet viszont egyértelműen a Bűbájos boszorkákban megismert Rosie McGowan, a korábban többek között a Sírhant művekben virító Freddy Rodriguez (a fiatal, Cry Baby-korabéli Johnny Deppre fazonírozott El Wray szerepében), valamint az orvos házaspárt alakító Marley Shelton - Josh Brolin duó viszi el. De említhető a Lost sorozat iraki hóhérjaként befutó Naveen Andrews is, ő szerepe szerint ugyan biokémikus, de praxisa alapján nyilvánvaló, hogy kínzás-kivégzés szakon végezte az egyetemet. A többi karakter kidolgozására már nem maradt ennyi idő és figyelem: ők bunkó texasi rendőrt vagy egyszerűen csak helyi, délvidéki, gyorsan zápuló tahót alakítanak. A nagy tolongásban sem feledkezett el viszont Rodriguez a rokonairól: két unokahúga a kissé primkó bébiszitter-ikerpár szerepében, míg fia, Rebel a tragikus sorsú kis Tonyként semmivel sem marad el mondjuk Michael Biehn mögött. A forgatókönyv írása során viszont jól elfáradhatott a jeles filmművész: az első negyedóra-húsz perc poénáradata gyorsan elakad, s a néző figyelmét inkább a virtuóz mészárlós-öldöklős jelenetek (többnyire dúsan dekoltált hölgyek lőfegyverrel) kötik le - ezekben a maestro tényleg verhetetlen, a géppuskalábú táncosnő figurája vélhetően csillagos ötöst érdemel majd a legröhejesebb blődlik világbajnokságán.

Örvendetes továbbá, hogy a fogyatékosra marcangolt főhősnővel kapcsolatban egyetlen poént sem hagyunk ki, s magától értetődően (hopp, egy spoiler) teljesül a korcs nézők akarata is: szex falábú nővel, hozzá egy kis tréfás tribute a régmúlt, a grindhouse-os idők pajkos kedvű, tekercscsonkító mozigépészeinek.

A jobb zombifilmekben a végén mindig az élőhalottak győznek, egyszerűen azért, mert ők a jobbak, meg különben is: agy nélkül könnyebb az élet (pláne, ha már meghalt az ember). Ezt persze Rodriguez nem engedhette, egyszerűen nem bírta megállni, hogy ne ő triumfáljon a végén.

A Budapest Film bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.