Lemez

Vera Lynn 100

  • - legát -
  • 2017. április 30.

Zene

Ritkaság, ha egy albumról a megjelenése előtt tudni lehet, hogy bérelt helye lesz a rekordok könyvében, de legalább ekkora ritkaság az is, ha egy népszerű énekes száz évig él. Vera Lynn-nek, aki a második világháború óta afféle nemzeti intézménynek számít Nagy-Britanniában, megadatott a centenárium, és ha már így alakult, akkor az új lemez sem maradhatott el. A Vera Lynn 100-on persze nincsenek új dalok, és a művésznő sem járt mostanában a stúdióban. Az történt, hogy egykori énekhangja mögé újrahangszerelték régi slágereit, illetve felkértek néhány, főleg Nagy-Britanniában közismert színészt és énekest, Alfie Boe-t, Alexander Armstrongot, Aled Jonest és Cynthia Erivót egy-egy virtuális duettre. Persze senki ne gondoljon ún. modern hangszerelésre, nem ment el az eszük a szerkesztőknek.

A lemez természetesen Lynn legnagyobb slágerével, az 1939-es We’ll Meet Againnel kezdődik, amit a háború alatt vélhetően többet játszottak a brit rádiók, mint a himnuszt, és ez meghatározza a továbbiakat is. Merthogy a többi dal – egyebek mellett az Auf Wiederseh’n Sweetheart, a Wish Me Luck as You Wave Me Goodbye vagy a Casablancából ismerős As Times Go by – is sokkal inkább a több mint hetven­éves nyomasztó, háborús hangulatot hozza vissza, bár minden bizonnyal nem ez volt a kiadó szándéka. A fülbemászó melódiák és szerelmes szövegek ellenére fekete-fehér híradófelvételek elevenednek meg, az egészet pedig néha még el is nyomja a sokkal későbbi, hátborzongató Vera című, alig egyperces darab a Pink Floyd The Wall albumáról: „Van itt valaki, aki emlékszik Vera Lynnre?”

Decca, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.