Visszhang extra

  • - borz -
  • 2005. szeptember 15.

Zene

visszhang extra
Visszhang extra

MARC CERASINI: A remény bajnoka Az "alkalmazott irodalom" ezen műve annyira egyszerű recept alapján készült, hogy bármelyik háziasszony megfőzné, ha a hozzávalókkal bezárnák a konyhába.

A sztorit egy hollywoodi forgatókönyvből íratták vissza tényregénnyé, és az abszolút tutira menés jegyében olyan szerzőt választottak, aki világéletében a bestsellerlistára dolgozott, és még soha nem nyúlt mellé (többek közt O. J. Simpsonról meg a terroristaelhárítókról jelentetett meg nyomtatott terméket, illetőleg az Alien vs. Predator című mozgóképet reciklálta irodalmi sikerré). Mi tagadás, egy efféle könyvet úgy vesz kézbe az európai olvasó, mint az amerikai vámos Majakovszkij vörös útlevelét.

Van egy Braddock nevű bokszbajnok, aki ellen tíz az egyhez fogadtak, amikor 1935-ben kihívta a soros világbajnokot. A címvédő egy baromállat hentesmészáros volt, plusz a szé-pek és gazdagok puszipajtása, akivel szemben Braddock a nagy válság áldozatait képviselte, a lúzereket, akik ingyenkonyhán, segélyből, éhbéres napszámból, nyomorgó családjuk körében vészelték át a nehéz éveket, de most eljött Roosevelt és vele az idő, amikor végre fölemelhetik a fejüket. Ezt tárja elénk a történet a legolcsóbb hatásvadászat és szájbarágás eszközeivel. (Rögtön a 13. oldalon ezt olvashatjuk: "Jim adrenalingazdag világa hipervalósággá vált.") És mégisÉ A szégyenletesen egyszerű recept, a gyermeteg koncepció mögött ott van ez az ír tahó meg a Gould nevű mitugrász menedzsere, ott van egy emberpróbáló korszak a maga jellegzetes figuráival, és azon kapjuk magunkat, hogy végigizguljuk a nagy mérkőzésnek mind a 15 menetét. A legjobb akkor is az Epilógus, amelyből megtudjuk, hogy Braddockot egy bizonyos Joe Louis taszította le a trónról, de csak azután, hogy a kis Gould megkötötte vele az évszázad boltját: ha Louis nyer, akkor attól kezdve amíg csak övé a cím, Braddocknak jut a bokszjövedelmeinek 10 százaléka. És Louis volt az, aki a világon a legtovább (1937-1949) tudott bajnok maradni.

- borz -

Fordította: Komáromy ZsóÞa; Gabo, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.