Koncert

Elsőzni ér

Wild Beasts, Two Door Cinema Club, Fink

  • - minek -
  • 2012. augusztus 23.

Zene

A sok szempontból üdítő idei Sziget-koncertfelhozal méltatásakor meg kell említenünk, hogy több érdemdús zenekar is először tette tiszteletét - nemcsak a fesztiválon, de Magyarországon is, s jó részükre megérte ennyit várni (bár kevesebb spéttel is beértük volna...). A Wild Beasts például rögtön a hét egyik legerősebb fellépését produkálta egy valószínűtlennek tűnő, péntek délutáni időpontban. Ha bárki kétségbe vonta volna, hogy színpadon is megél-e az albumokon oly töménynek, egységesnek és nagyszerűnek tűnő produkció, s hogy élőben is üt-e a falzettel súlyosbított dupla vokál, azt egy pillanat alatt cáfolta meg a vendég billentyűs hölggyel ötösre bővült brit csapat. Mindenekelőtt meghökkentő, mennyire lüktető, dinamikus a játékuk - ami hál' istennek át is jön: tavaly óta rengeteget javult az A38 sátor hangosítása. Sűrű és telt hangzású, ám eközben kiadós tereket láthatunk bele: ez a fajta zene beszippant, és nem enged - ráadásul megajándékoz azzal az élménnyel, hogy intim és egyben csak nekünk szóló varázslatban lehetett részünk. Ebben persze jelentős szerepe van annak is, hogy a harmad-negyedháznyi, de lelkes publikum a színpad köré tömörül, ahol koncentráltan jön át az élmény, a kamara-előadást pedig megkoronázza Hayden Thorpe élőben is lenyűgöző, oktávokon átszárnyaló hangja - ebben néha méltó társa a másik vokalista, Tom Fleming is!

 


Fotó: Németh Dániel

 

Másnap délután a Two Door Cinema Club (képünkön) vagy négyszer annyi embert vonz a Nagyszínpad elé, mint a megdöbbentően erős és energikus, egy órát zúzó Horrors. S bár az északírek messze nem játszanak annyira érdekes zenét, lelkes trappolásra késztetik a számaikat kívülről ordító, s kell-e mondanunk: túlnyomórészt külföldi publikumot. Miközben sorra darálják le az egyformán gyors, egyszerű ritmusú, direkt táncolásra teremtett, takarékos terjedelmű szerzeményeiket, a kidobók nem győzik lekapkodni a tömeg tetején szörfölő lányokat. Már csak az a kérdés: hány nyarat bír még ki ez a produkció?

Az esti A38-sátorbéli Fink-koncerten viszont már azon törhetjük a fejünk, hogyan tud ilyen ütős és dinamikus lenni egy alapvetően akusztikus, habár némileg villamosított produkció. Fin Greenall szerző-énekes-zenekarvezető talán egyedül is eladná a portékát: a folkos-soulos dalok zenében-szövegben is nagyon erősek, s fátyolos-bluesos hangjának szuggesztivitását még fel is erősíti a célratörően minimalista gitározás. De most nagyon látszik az is, mennyire kell ide ez a bikaerős ritmusszekció: Guy Whittaker basszusgitáros grúvjai és a civilben regényíróként is jeleskedő Tim Thornton sebészi pontosságú játéka elképesztő dinamikát kölcsönöz az előadásnak. A feszes bő órába belefér a ráadással együtt tíz szám, melyek közben Thornton néha előkapja az elektromos gitárt is - mindezt precíz lábdobolás közben! A folyamatos rongylábazásra késztető lüktetés is bizonyítja, milyen sokat tanult Greenall az elektronikus tánczenéből - a ravasz áthallások pedig azt sejtetik, hogy a Stooges vagy a Bauhaus is bejátszott a képbe. De akárhogy is legyen: ez így csillagos ötös!

Augusztus 10-11.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.