rés a présen

Zenészek és borászok

Zsandár Tamás fesztiválszervező

  • rés a présen
  • 2016. augusztus 7.

Zene

rés a présen: Honnan érkeztél a VeszprémFest szervezésébe?

Zsandár Tamás: 2012-ben nyitottam meg Veszprém első bisztróját, ahol kiemelten foglalkozom borokkal, több helyi és országos fesztivál szervezésében vettem már részt, így szinte adta magát a helyzet, hogy csatlakozzam városunk kiemelkedő színvonalú rendezvényéhez, ezen belül is a VeszprémFestet kísérő minifesztivál, a Rozé rizling jazz napok szervezéséhez.

rap: Kiknek ajánlanád a fesztivált?

ZST: Elsősorban annak, aki szereti a bort és a zenét jó társaságban élvezni, szerintem sokan vagyunk így. A bor hasonlóan improvizatív, mint a dzsessz: minden korty, minden hang más és más, tökéletes párosítás egy nyáresti összejövetelhez. Az alapelgondolás, hogy bemutassuk a Veszprém vonzáskörzetében működő, elsősorban a Balatonfüred–csopaki borvidék bortermelőit, kiegészítve minden évben egy vendég borrégióval. Az idei évben a Pannonhalmi borrégiót látjuk vendégül, és mindez párosul a zenével.

rap: Hogyan kapcsolódik ez a fesztivál egészéhez?

ZST: A VeszprémFest kísérő rendezvényeként indult hat évvel ezelőtt a Rozé rizling jazz napok, ami a nagy fesztivál előtt kezdődik, és tíz napon át tart. Mára már szinte különálló minifesztivállá nőtte ki magát. Fesztivál a fesztiválban.

rap: Mikor lesz az idei fesztivál, és mik a legfontosabb programjai?

ZST: Július 8-tól 17-ig tart a fesztivál, mindennap 17 órától 1 óráig. A koncertek 18.30-kor kezdődnek három műsorsávban, amit aztán chill-out dj zár. „30 koncert, 30 borász” – ennyi a fesztivál koncepciója.
A színpadon és a borászok sorában a nagy nevek mellett természetesen helyet kapnak a helyi feltörekvő zenekarok és borászok is.

rap: Mit kell mindenképp megnéznünk?

ZST: Mindennap érdekes és izgalmas zenei formációkat láthatunk majd az Óváros téren felállított színpadon. Olyanokat, mint a jazzy vonalból Fábián Juli, Váczi Eszter vagy a Barabás Lőrinc Quartet, de a programot színesíti Heincz Gábor „Biga” és a United, bluesvonalon pedig Pribojszki Matyi, Ripoff Raskolnikov és természetesen a helyi zenekarok: a Bluesberry vagy a bájos énekesnő, Németh Kyra Smallchestra.

rap: És aki több napra érkezik?

ZST: A fesztiválra érkezők a város legszebb részén, a történelmi belvárosban töltik el idejük nagy részét, de érdemes szerintem kicsit elveszni a várban is. Nagyon jó kiállítások lesznek ebben az időszakban a galériákban. Megéri a vár alatt kanyargó Séd-patak mentén tenni egy romantikus sétát, mert nagyon szép helyek vannak itt: gyerekeknek játszóterek meg az állatkert, egyszóval tökéletes időtöltés. És persze a veszprémi vendéglátóhelyek, éttermek, bisztrók, mert érdemes elmerülni a helyi gasztronómiában is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.