A szerk.

2452 választópolgár

A szerk.

A vasárnapi belső-ferencvárosi időközi országgyűlési választás második fordulójában nagy fölénnyel szerzett mandátumot a fideszes induló, Bácskai János. A szavazati arányok nagyjából leképezték a teljes lakosság körében végzett közvélemény-kutatások eredményeit. Meg is mondta mindenki, hogy tipikus billegő körzet a fővárosi 12., amely eddig valamennyi rendes választáson leendő kormánypárti képviselőt küldött az Országházba.

Ne vonjunk le most az eredményből messzemenő következtetéseket (arra ott van a következő vezércikkünk), elvégre egy időközi voksolás szinte tét nélküli, nem függ tőle a kormányalakítás, és a népek pillanatnyi hangulatán, vagy a részt vevő pártok pillanatnyi állapotán kívül másról nemigen árulkodik. Elégedjünk meg e helyütt közelmenő következtetésekkel, különös tekintettel arra, amit a választás a két parlamenti vesztesből megmutatott.

A második fordulóban 900 polgárral több ment el szavazni, mint az elsőben, és a két nagypárti jelölt nagyjából ugyanannyival növelte szavazatai számát. Megszorítani tehát nem tudta a kormánypárti versenyző a riválisát, de a lényeg ezúttal nem is ez. Hanem az a 2452 választó, aki az első forduló után annak tudatában szavazott a múlt vasárnap az MSZP jelöltjére, hogy voksával legfeljebb a tisztes vereséghez járulhat hozzá. Ha ők vagy a pártjuk valamiért úgy gondolják, hogy az egészet ott egye a fene, Belső-Ferencvárosnak továbbra sem lenne országgyűlési képviselője, mivel a részvételi arány bőven 25 százalék alá esett volna; azaz az első után érvénytelen lett volna a második kör is. (Mint ahogyan érvénytelen volt 2004 novemberében Sopronban is, amikor szocialista jelölt híján a kormánypárti szimpatizánsok távol maradtak az urnáktól.) Gondoljunk bármit az MSZP-ről vagy sokszor lesajnált választóiról, az faktum, hogy a nyilvánvaló zakó ellenére sem bliccelték el a választást (amivel a Fidesz mószerolta őket a két forduló között), hanem a lehetőségeikhez képest beleálltak, voltaképpen biztosítva a többpárti berendezkedés működőképességét. Furán hangzik, de a győztes fideszes induló a parlamenti mandátumát részben az ő demokratikus elkötelezettségüknek köszönheti.

A másik bukott parlamenti párt a vasárnapot sem élte meg: jelöltjét "szélsőjobboldali" fenyegetésre hivatkozva visszaléptette, majd támogatóit lényegében szélnek eresztette azzal, hogy "szavazzanak valamelyik demokratikus pártra". Ezzel az erővel azt is mondhatta volna nekik, hogy menjetek a sunyiba. Ez alig valamivel lett volna vérlázítóbb, mint az a nemtörődömség, amivel az SZDSZ ezt a választást kezelte. A legkevésbé John Emeséről van szó, hiszen ő mindenórás terhessége mellett is önként bevállalta a szívóágat; és ha nem volt kedve az anyázások elviseléséhez még további két hétig, hát az vesse rá az első követ, aki a helyében máshogyan dönt. Hanem már a mód, ahogyan őt találták meg: lényegében az utolsó pillanatban, jobb híján. A szabad demokraták kényszeredettsége nyilvánvaló volt; és gyanítjuk, a szégyenteljes első fordulós eredmény (419 darab szavazat) inkább az egész pártot eluraló tehetetlenségnek szólt, semmint a jelölt személyének. Ez a tehetetlenség mutatkozott meg akkor is, amikor a "szélsőjobbos fenyegetésre" hivatkozva kapva kaptak a lehetőségen, hogy azonnal kiszálljanak a küzdelemből. Második forduló? Baszakodjon vele más.

Azt a 419 szavazót sem érdemelték meg.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.