A szerk.

A jövő emberei

A szerk.

A hétvégén tisztújító kongresszust tartott a Magyar Szocialista Párt, s ki is cserélődött rendesen a vezetése.

A párt elnöke az 55 éves Molnár Gyula, korábbi XI. kerületi polgármester lett, a választmány élére pedig az 52 éves Hiller István került – ők a jövő emberei. Annál is inkább azok, hiszen e tisztújítás deklarált célja épp az volt, hogy az MSZP megújult erőkkel tudjon ráfordulni félidőben a 2018-as választásokra.

Ne mondja erre senki, hogy két veterán politikustól hogy az ördögben is lehet elvárni a párt megújítását! Mert ők valóban a jövő emberei. Igaz ugyan, hogy Hiller és Molnár jó rég, szinte ősidők óta a szocpárt élvonalában gyűrik az ipart, Hiller például már elnök is volt, igaz, nem túl sikeres. Molnár meg aztán tényleg minden volt, a párt budapesti elnöke éppúgy, mint polgármestere, fővárosi képviselője, a KISZ-titkárt már hagyjuk is, tán csak akasztott ember nem volt, pontosabban majdnem az is ugyebár, hiszen 2010-től gyakorlatilag idén tavaszig több büntetőeljárás is folyt ellene. Azt szokás mindig felhozni, hogy a 2010-es önkormányzati választás előtt az ügyészség azért gyanúsította meg – gyakorlatilag látványos élő tévéshow keretében –, hogy ekképpen hatástalanítsa a veszedelmes ellenfél egyik legerősebb fővárosi polgármesterjelöltjét. Csak a tiszta emlékezet biztosítása végett je­gyezzük fel: a 2010-es önkormányzati választások előtt az MSZP annyira ronggyá volt verve, hogy a fenti verziót nyugodtan minősíthetjük mesebeszédnek. Mindenesetre Molnár ügyei az igazságszolgáltatással csak idén tavasszal értek viszonylagos nyugvópontra, s lám, szinte abban az áldott pillanatban már be is jelentkezett pártelnöknek. Ugyan bizonyos megközelítések szerint az az ügyészségi ládafia, ami a 2007-es feljelentéstől máig kitartott, tán rejtegethet még ezt-azt, de momentán ilyesmiről szó sincs. Szerencsére.

Hiller veterán voltát sem kell különösebben bizonygatnunk, elég csak dicstelen elnökségét felhozni, mely végül megágyazott a baloldali kormány bukásának (a párt gyakorlatilag a teljes üzemidőben akadályozta a kormány tervei­nek megvalósítását). Aztán persze a szocik leszálló ágában úgy tűnt, hogy Hiller is eltűnt a politikai süllyesztőben, de szerencsére nemrég ő is hozzálátott harmadvirágzásához. E kikelet kezdő sípszavát talán meglepő módon maga Orbán Viktor adta meg valamikor tavaly ősszel. „A Hiller István-féle kultúrpolitikának is voltak dimenziói, amelyekben jutott hely és szerep a nemzeti kultúrának. Volt esély arra, hogy az MSZP-nek ez az arcvonása karakteresebbé váljon, de azzal, hogy összeeszkábálták a választási szövetségüket, egy csapásra visszaállt a régi internacionalista rend” – mondotta a nemzet focistája, s csoda, hogy szájon nem csókolta Istvánt e szép szavak után. Aki azóta hasít előre, tavaly ősszel a Heti Válasznak adott interjújában találta meg a szépséget Orbán kerítés- és menekültpolitikájában. Idén tavasszal, amikor a kulturális kormányzat kinyírta a Nemzeti Kulturális Alapot, illetve azt, ami még megmaradt belőle, és vele együtt a kulturális folyóiratokat, Hiller gyújtó hangú nyilatkozatok sorában szólalt fel a politikai motivációjú pusztítás ellen – vagyis nem, épp ellenkezőleg, hallgatott, mit szar a fűben, miként hallgatott az elmúlt hat évben minden alkalommal, amikor a kormányzat épp a tőle független kultúrát vagy épp a felsőoktatást taposta. Az MSZP volt oktatási és kulturális minisztere! A csúcsra épp e tisztújítás öldöklő hajrájában ért, az utolsó napon pompás interjút közölt vele a Népszava. Bocsánat, nem a Népszava, hanem a Magyar Idők, nagyon finoman szólva is szerfelett baráti kérdéseket intézve a jelölthöz.

Nem, nem mondjuk, hogy Tóbiás József óriásit alkotott pártelnökként, és most méltatlanul félreállították. (Azt éppen mondhatnánk, hogy Botka László – akit Hiller ütött el a választmányi elnöki poszttól – a párt utolsó használhatónak tűnő embere volt.) De ez mi a franc? A Fidesznek kell egy tartalék koalíciós partner 2018-ra – hisz a Jobbik momentán nem játszik, ahogy immár az önként schiffertelenített LMP sem –, s így került elő Molnár és Hiller? A tisztességes, nemzeti baloldal, ahogy a Fidesz elképzeli. Ha mégsem, akkor jön az ügyészség.

Most mondja valaki azt, hogy Molnár Gyula és Hiller István nem a jövő emberei. De még mennyire! Az ellenzék vezető ereje pedig Gyurcsány Ferenc lesz. Csak szólunk.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.