A szerk.

A kezes bíróság

A szerk.

A minap az Alkotmánybíróság megint elhessegette a küszöbéről a CEU-t. Ez volt a testvérek közt is negyedik alkalom, amikor az AB nyilvánvalóvá tette, hogy nem kíván semmi szín alatt foglalkozni ezzel az üggyel, amelynek méltányos, igazságos és logikus megoldása aligha lehetett volna más, mint annak a kimondása, hogy az ún. lex CEU, az egyetem elüldözése ellentétes volt a magyar Alaptörvénnyel.

Sok tétje annyiban nem volt a dolognak, hogy az egyetem vélhetően akkor sem települt volna vissza Budapestre, ha ezt a menetet megnyeri. De más értelemben meg nagyon is volt tétje a CEU rektora, Shalini Randeria által a magyar jogállamiság és a magyarországi tanszabadság védelmében tett beadványnak.

Milyen előzmények után és miért futott zátonyra nemes törekvése?

Rövid történeti áttekintésünket kezdjük, hol máshol, az elején.

A harmadik Orbán-kormány mögött álló országgyűlési többség 2017 márciusában minden különösebb előzmény nélkül több fontos ponton módosította a felsőoktatási törvényt. Ezek a változtatások a Magyarországon akkreditált, vagyis az Oktatási Hivatal nevű kormányszerv által kibocsátott működési engedéllyel rendelkező külföldi egyetemekre vonatkoztak, de valójában csak a CEU-t találták el, ami nem is csoda, hiszen pont erre lettek kifundálva. A módosítások több új feltételt is támasztottak a külföldi egyetemek számára, de ezek közül egy volt perdöntő jelentőségű. Az tudniillik, hogy a külföldi egyetem magyar­országi működéséről a magyar kormánynak szerződésben kell megállapodnia az egyetem „anyaországának” kormányával.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.