A szerk.

A magányos szélhámos meséje

A szerk.

Hétfőn a bíróság első fokon bűnösnek talált, és két év, három év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy férfit kétrendbeli befolyással üzérkedés miatt.

Az ítélet bár nem súlyos, de nagy jelentőségű, mivel kapcsolódik az ún. kitiltási ügyhöz. Ahhoz a botrányhoz, amelyben vegytiszta korrupció gyanújába keveredett néhány befolyásos kormányzati és kormányhoz közeli személy; és amely, mondhatni, szokás szerint a kezdeti érdeklődés után ugyanúgy a feledés homályába veszett, mint a többi hasonló skandalum.

Pedig 2014 őszétől hosszú hetekig minden az ún. kitiltási botránnyal volt tele: az Egyesült Államok külügyminisztériuma a magyar kormányhoz közeli személyek, közöttük magas rangú állami tisztségviselők beutazási tilalmát rendelte el. Az Orbán-kormány kezdeti reakciója a bevett habonyi koreográfia szerint részben a hárítás (semmit nem tudnak az egészről), részben a felháborodott ellentámadás volt (a szokásos lózungok a magyar szabadságharc elleni külföldi ármányokról). Sőt nagy hangon kérték a névsort az amerikaiaktól, hogy a magyar igazságszolgáltatás tehesse a dolgát. Ügyesnek hitt húzás volt, hiszen a vonatkozó amerikai jogszabály értelmében az ottani illetékes hivatal nem hozhatja nyilvánosságra az érintettek nevét.

Kezdettől bűzlött a sztori: elsősorban is azért, mert az egészről máig nem tudnánk semmit, ha a kormányzati megbízásokkal kitömött Századvég tulajdonában lévő Napi Gazdaság honlapja 2014 októberében – alighanem megelőző csapásként – nem közöl cikket arról, hogy az amerikaiak bosszúból nem engednek magyar tisztviselőket a területükre lépni, mivel a magyar adóhatóság (NAV) Magyarországon működő amerikai érdekeltségek ellen folytat vizsgálatokat. Az USA nagykövetsége cáfolta a leírtakat – és innen már nem volt megállás, napról napra világosabb lett, hogy a kormányzati szereplők ebben az ügyben akkor sem állítanak igazat, amikor kérdeznek. (Például a NAV elnöke jóval a botrány kirobbanása előtt tájékoztatta a kormányzatot érintettségéről.) Hamarosan az is kiderült, hogy az akkori másik nagy ügy, a hatósági segítséggel eltusolt áfa-csalások gyanúja (emlékeznek még a kiugrott adórevizor, Horváth András zöld dossziéjára?) is összeköthető a kitiltási botránnyal. Az áfa-csalások miatt piaci hátrányba került étolajgyártó amerikai cégnek ugyanis fölajánlották, hogy kétmilliárd forint ellenében „valakik” elintézik a kormánynál az árucikk fogyasztási adójának csökkentését 27-ről 5 százalékra. A cég inkább a saját kormányához fordult, az meg körbeszaglászott, majd kitiltott.

Idővel a világszínvonalú ügyészségünknek is foglalkoznia kellett a dologgal: föltárta, hogy egyszemélyes akcióról van szó, a kétmilliárd nevesített kedvezményezettjének, a Századvégnek semmi köze az egészhez, a vádlott csak blöffölt az amcsiknak. Nyugodjunk meg, Magyarországon nem árulnak törvényt kétmilliárdért.

Hétfői döntésével a bíróság sztornózta az ügyészségi verziót, kifejtvén: a korrupciós ajánlat valósnak tűnik, minden bizonnyal voltak megbízók, a vádlott közvetítő volt, nem pedig egy nagyzási hóbortban szenvedő magányos szélhámos. A kérdés a hétfői első fokú bírósági ítélet után változatlanul az, mint két évvel ezelőtt: hová vezetnek a szálak?

Oh, ha ennyire biztosak lehetnénk a szombati lottószámokban.

Figyelmébe ajánljuk